Újra mélyponton a német–amerikai viszony?

Kényes helyzet vár a német résztvevőkre a NATO védelmi minisztereinek holnap Vilniusban kezdődő tanácskozásán. Franz Josef Jungnak közölnie kell kollégáival: Berlin nem hajlandó eleget tenni a szövetség azon követelésének, hogy harci egységeket vezényeljen Afganisztán déli részébe. A német döntés minden bizonnyal kihatással lesz Németország kapcsolataira az Egyesült Államokkal és Kanadával.

Stefan Lázár
2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Köln)

Egyhangúlag elhatárolják magukat a Bundeswehr bevetésének kiterjesztésétől a parlament pártjai. A Bundestag politikusainak körében már annak a Robert Gatestől kapott levélnek a stílusa is nemtetszést váltott ki, amelyben az amerikai védelmi miniszter követelő hangnemben juttatta kifejezésre elképzeléseit.
A dél-afganisztáni tartományokba küldendő harci kontingens útnak indítása elképzelhetetlen újabb parlamenti mandátum nélkül. A Bundeswehr eddigi megbízatása ugyanis szűk keretek közé szorítja az északi országrészben állomásozó, 3200 főnyi német alakulat aktivitását. A katonák mindaddig nem használhatják fegyvereiket, amíg nem halálos veszéllyel fenyegető támadással állnak szemben, tehát kizárólag önvédelemből lőhetnek. A honatyák még ezt, a nemzetközi békeerőt szolgáló mandátumot is csak hosszas meggondolás után fogadták el, mert tudják, a lakosság körében nem népszerűek a hadsereg feladatvállalásai.
A pillanatnyi helyzet Berlin és Washington kapcsolatának ismételt megromlását idézheti elő. A német–amerikai viszony legutóbb azt követően süllyedt mélypontra, amikor Gerhard Schöder volt kancellár megtagadta a részvételt az Irak ellen indított háborúban. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter a napokban visszautasította Robert Gates követelését. A védelmi miniszter, Jung pedig utalt arra, hogy a NATO kérésére Afganisztánba küldött hat Tornado felderítő vadászgéppel, valamint nyolc Transall teher- és csapatszállító géppel Németország már túlteljesítette a nehezen létrejött mandátumban alapvetően vállalt kötelezettségeit, és hajlandó felállítani azt a 250 főnyi, gyors beavatkozásra alkalmas egységet, amely az eddig ilyen feladatokat teljesítő norvég csapatok helyét veszi át.
Claudia Roth, a Zöldek elnöke azzal érvelt, hogy a Bush-adminisztráció nem hajlandó levonni a tanulságokat az Afganisztánban csődöt mondott stratégiából, és óva intette a kormányt az Egyesült Államokkal szembeni engedékenységtől, mert a Bundeswehr stratégiai áthelyezése a déli területekre az északi rész destabilizálását vonná maga után. Guido Westerwelle, a liberális FDP elnöke Jaap de Hoop Scheffert kritizálta, miután a NATO-főtitkár Washington tervei mellett foglalt állást.
A német védelmi miniszter mindössze annak az ígéretnek a megerősítésével igyekszik vitázni Vilniusban, hogy vészhelyzetben a németek hajlandók katonáikat délre is átirányítani. Kétséges, hogy ez az ígéret kielégíti majd az amerikaiak és kanadaiak elvárásait.

Globális fenyegetés. A széthullás veszélye fenyegeti Afganisztánt, ha a NATO-erők nem tudják legyőzni a tálibokat – írja jelentésében a londoni stratégiai tanulmányok nemzetközi intézete, amely szerint a Pakisztán törzsi vidékein tevékenykedő „neotálibok” hamarosan globális fenyegetéssé válhatnak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.