Dömötör Csaba
Dömötör Csaba szerint Brüsszel a közös agrárpolitikát gyilkolja meg

Szigorú szabályok. Nemcsak a biztonsági, hanem a törvényi előírások is szigorúan megkötik a vaddisznóhajtások menetét. Az eseményt előre be kell jelenteni a helyi rendőrségen, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatalban és az állat-egészségügyi hatóságnál. Ezek a szervezetek bármikor kiszállhatnak ellenőrzésre, és gyakran ki is szállnak. Az előírások szerint az elejtett vadat fóliával letakart platójú teherautón kell szállítani, a kizsigereléshez kötelező a fertőtlenítőszerek és a védőruha használata, az állati maradványokat pedig külön az erre a célra elhelyezett konténerekben kell elszállítani.
Vaddisznót persze lehet lőni lesről is, a vadászok szívét azonban igazán a hajtás dobogtatja meg. Csikorgó hideg, hó, kutyaugatás, minden szem a nyiladékokon, amelyek bármelyikéből kironthat egy elszabadult mozdony módjára robogó vadkan vagy egy 8-10 disznóból álló konda – nagyjából ezek azok a részletek, amelyekből összeadódik a hajtás izgalma. Aki pedig már látta, hogyan kutatják fel a sebzett jószágokat – ezt a szakzsargon „utánkeresésnek” nevezi, s csak hivatásos vadászok vesznek benne részt –, arra is hamar rájön, miért nevezik a vaddisznót Magyarország egyetlen veszélyes nagyvadjának.
Hogy a vaddisznóhajtás nem gyerekjáték, arról a magyarnándori Tókerti Vadásztársaság január eleji hajtásán is lehetőségünk volt meggyőződni. A nap balesetvédelmi oktatással kezdődött a 16 puskás számára – köztük volt egy évek óta visszatérő belga törzsvendég s rajta kívül még öt külföldi vadász –, majd sorszámhúzás után mindenki kapott egy térképet, amely a lőállásokat és a hajtások irányát jelzi. A vadászoknak külön helyük van, ahová egy helyi hivatásos vadász mutatja az utat, elmagyarázva a lőirányokat, külön hangsúlyozva, mely irányokba tilos a lövés. Hogy ebből félreértés még véletlenül se legyen, a külföldieket egész idő alatt nem hagyják magukra. – A balesetvédelemre kiemelt figyelmet fordítunk – avat be minket Nagy Zoltán, a társaság elnöke a biztonsági előírások részleteibe. – Számos tragédia történt a nem megfelelő szervezés miatt. Nálunk például a sebzett vad felkutatására külön vérebes kollégák állnak rendelkezésre. Az ő idejük a vadászat után jön el, addig csupán a parkolóban várakozó mellékszereplői maradnak a hajtásnak. Kimarad a tényleges vadászatból a hajtás vezetője is, aki azonfelül, hogy a hajtósor irányításáért felel, sörétes puskájával csak a sebzett disznók terítékre hozásában segédkezhet – tette hozzá.
A tókerti hajtás nem éppen ideális körülmények között zajlott, szakadt ugyanis az ónos eső, ami megnehezítette az amúgy is nehéz terepen a mozgást. A vadászatot színesítő kürtöscsapat emiatt nem is érkezett meg időben, persze nélkülük is megkezdődött az első hajtás, amelyet a nap folyamán még kettő követett. A vaddisznókat húsz kutyás terelte megfelelő irányba, és köszönhetően annak, hogy a hajtás eddig még nem hajtott területrészeken zajlott, szépszámú vaddisznót láthattak a vadászok. Elejteni azonban végül csak ötöt sikerült – egy kan, egy koca és három süldő került puskavégre –, s Nagy Zoltán szerint a kürtösök elmaradása mellett ez is a rossz idő számlájára írandó. Mint mondja, normál esetben minimum 15 darabos lehetett volna a teríték. Panaszra persze nincs ok, még úgy sem, hogy a hajtásban megsebesült három kutya, egy viszszatörő disznó pedig fellökte az egyik hajtót, aki szerencsére sérülés nélkül úszta meg a nem mindennapi találkozást.
A Tókerti Vadásztársaság éves terve szerint 100-110 vaddisznót lőnek ki, de a területen egyéb nagyvadra is jó eséllyel lehet vadászni. Itt ejtették el például tavaly Nógrád megye 11 kilogrammos trófeasúlyú rekordbikáját, s 2007-ben a társaság a fácánnevelésbe is belevágott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.