Az ötéves adócsökkentési programra nem is gondolok, erről nincs kormánydöntés – hangsúlyozta Veres János pénzügyminiszter a tegnap délutáni kormányszóvivői sajtótájékoztatón, ahol újságírói kérdésekre megerősítette: az adócsomagnak nevezett intézkedések csak egy részének bevezetésére kerülhet sor 2009-ben, mert a költségvetés egyensúlyának fenntartása elsődleges szempont. Hozzátette azonban, hogy a vállalkozói érdekképviseletektől számos javaslat érkezett a szükséges lépésekre.
A tavalyi, nyomasztóan lassú GDP-növekedéssel kapcsolatban a tárcavezető hangsúlyozta: az alacsony bővülés egyik legfontosabb oka az állami szektorhoz kötődő termelés mínusz hétszázalékos teljesítménye, ez vezetett oda, hogy a 2007-es növekedés csupán 1,7 százalékos volt. A gyenge fejlődéssel kapcsolatban Veres kiemelte: a közszféra úgy vont el forrásokat a magyar gazdaságtól, hogy közben gúzsba kötötte a növekedés lehetőségét, bár ezzel az áldozattal eredetileg számolt a minisztérium. A tárcavezető elismerte, hogy 2006-ban főleg a költségvetés bevételi oldalát érintették a megszorítások az adóemelések miatt, 2007-ben viszont szerinte már majdnem fele-fele arányban érvényesült a kiigazítás mind a bevételek, mind a kiadások tekintetében.
A hiány lefaragásáról szólva a Pénzügyminisztérium (PM) vezetője reményét fejezte ki, hogy az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácskozása a későbbiekben megadja majd az esélyt arra, hogy a Brüsszel által Magyarországgal szemben indított túlzottdeficit-eljárás 2009-ben megszüntethető legyen. A közpénzügyi csomaggal kapcsolatosan Veres leszögezte: a törvénycsomaggal – és ezzel együtt a költségvetési hivatal felállításával – a jövőben elejét lehet venni annak, hogy a költségvetési deficit „elviselhetetlen mértékű” legyen. Elmondása szerint a kormány azt szeretné elérni, hogy még a tavaszszal zárószavazásra kerüljön a közpénzügyi törvény. Kérdésre válaszolva a jövőre jósolt háromszázalékos átlagos pénzromlási prognózissal kapcsolatban elmondta, hogy bár egyelőre nem változtatnak a konvergenciaprogram számain, mégis kockázatokat lát az inflációs terv megvalósíthatóságával kapcsolatban. Szerinte az egyik legnagyobb kockázati tényezőt a globális pénz- és tőkepiaci bizonytalanság jelenti, ennek nyomán ugyanis emelkednek a hitelfelvétel költségei. A másik veszélyforrás a tavaly kezdődött mezőgazdasági ársokk.
Egészen más szavakat hallhattunk az adókkal kapcsolatban tegnap a jegybank elnökétől. Simor András egy veszprémi gazdasági rendezvényen azt mondta, magas a bérekre rakódó adóteher és a szociális kiadások aránya Magyarországon, s ezen a gazdasági növekedés élénkítése érdekében mindenképpen változtatni kell.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
