A jászapáti gyógyvizű strandot 1960-ban kezdték építeni, hozzá tartozik többek közt egy horgásztó és egy kemping is. A több- hektáros terület összértéke körülbelül egymilliárd forint. Bár akad olyan szocialista képviselő is, aki értékét ennél nagyobbra taksálja. Az uniós csatlakozás miatt fejlesztéseket kell végrehajtani, a vízforgató berendezés beszerelése elengedhetetlen. Ez legalább nyolcvanmillió forintba kerül. Az uniós pályázatok között ugyan van olyan, amelyet ennek finanszírozására is fel lehetne használni. Erre pályázhatna a város is, de a határozati javaslat szerint: jöjjön a befektető, akinek van önrésze, és az uniós pályázat határidejének lejárta előtt néhány nappal egy rendkívüli testületi ülésen, a sebtében összerántott képviselők a média nyilvánosságát kerülve megszavazzák: egy konzorcium lehetőséget kap arra, hogy „beruházzon”, azaz finanszírozza a vízforgató rendszert. Csakhogy éppen ez a társaság volt az, amelyik már korábban is bejelentette szándékát a strand működtetésére. A feltételek dermesztők: 15 évig nem fizetnének egy fillért sem a városnak, utána tárgyalnák meg, hogy a fennmaradó húsz évben mi történjen.
Az ellenzéki képviselők egyike, Pócs János úgy fogalmazott: mindez olyan, mint az ismert mesében a kismalacok és a farkas története. Csak a mellső lábát kell bedugnia a farkasnak…
Óhatatlanul felmerül a kérdés, ha a konzorcium beruház a strandon, az esetleges jövőbeni privatizáció során valódi versenyhelyzetet teremtő pályázatok megszülethetnek-e egyáltalán. Mivel több tíz milliós érdekeltséggel már jelen van egy vállalkozó a projektben, annak minden jogi következményével, nem valószínű, hogy tülekednének mások is a strand megszerzéséért.
Járvás István, a Fidesz országgyűlési képviselője úgy vélte: szocialista zsákmányszerzési akcióról van szó. – Ha már a város elszánta magát arra, hogy eladja a „családi ezüst” utolsó darabját is, akkor legalább olyan konstrukcióban kellene gondolkozni, amelyik hosszú távon is a város érdekeit szolgálja. A fejlesztések fejében felajánlott ingyenes bérleti viszony nem ilyen – mondta. Kijelentette, hogy a mintegy egymilliárd forint értékű ingatlanegyüttest árán kellene értékesíteni – a befolyó összeget pedig kizárólag munkahelyteremtő beruházásra szabadna fordítani, amely legalább négy-ötszáz helybélinek és családjaiknak az életét könnyítené meg. Ahogy Járvás fogalmazott, Jászapátiban most az történik kicsiben, mint az országban nagyban. A közösség által teremtett, a sorsuk jobbítását lehetővé tevő értékek átjátszása, elfecsérlése.
Pócs János azt állította: a polgármester és az érdekkörébe tartozó, „lekötelezett” szocialista képviselők több alkalommal nem voltak őszinték, becsapták a lakosságot és a képviselő-testületet a stranddal kapcsolatban. Felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzat vezetése alatt a strandkomplexum éveken át veszteségesen működött, alig egy éve pedig a városüzemeltető kft. élére új igazgatót nevezett ki, aki máris pozitívra fordította a mérleget, és évi legalább húszmillió forintos nyereséggel számol. – Ezt figyelmen kívül hagyva, az új beruházók készítették a látványterveket és az egyelőre még önkormányzati tulajdonban lévő strandon titokzatos idegenek colstokkal méregetnek – szögezte le Pócs János. Járvás és ő is egybehangzóan úgy nyilatkozott, hogy a strand privatizációja iránt évek óta folyamatos volt a befektetői érdeklődés. A fideszes honatya szerint az sem véletlen, hogy annak idején a szocialista vezetésű város nem is pályázott a Széchenyi-tervből elnyerhető forrásokra, amelyekből korszerűsíteni lehetett volna a fürdőkomplexumot. – A közösség vagyonát a közösség javára kellene működtetni, és nem bizonyos üzleti körök hasznára – hangsúlyozta.
Annyi tény, a konzorcium (amely most fejleszteni szeretne) vállalkozásainak vezetői között ott találni Lóczi Miklóst, a megyei közgyűlés korábbi szocialista alelnökét. Ő a legutóbbi választások után úgy döntött, elfelejti a politikát, és csak az üzlettel foglalkozik. A volt alelnök – ahogy a helyiek mondják – gyakorlatilag már felvásárolta az egész várost, többek között a volt téeszvagyon privatizációjában is részt vett, amelynek eredményeképpen a kistulajdonosokat kisemmizték – ahogy erről lapunk is beszámolt. Sajtóhíradások szerint Jászladányban is próbált terjeszkedni, de az ottani polgármester ellenállása miatt meghiúsultak a tervei. A téesz magánosításához hasonló bérleti konstrukcióban az önkormányzattól átvette a városközpontban lévő üzletek üzemeltetési jogát, s ezzel jó néhány vállalkozót ellehetetlenített. – Ma már minden meghatározó kereskedelmi egység Lóczi érdekeltségébe tartozik – mondta Pócs János, rámutatva arra is: a helyzetet tovább árnyalja, hogy a konzorcium üzemeltetési ajánlata mellett egy másik befektetői kör is jelentkezett, amelyik sokkal kedvezőbb feltételeket kínált, ám még azt is nehezen tudták elérni, hogy a testületi ülésen foglalkozzanak ajánlatukkal.
Járvás István rámutatott: nem az az igazán lényeges, hogy ki adott be üzemeltetésre ajánlatot, hanem az, hogy az önkormányzat az üzemeltetés címén a tőkebevonásra hivatkozva ne vagyonátjátszást hajtson végre. Az ellenzék szerint akár a hűtlen kezelés gyanúja is felmerülhet az ügyben.
– Az egymilliárd forint értékű strand közvagyon, és úgy kell értékesíteni, hogy az a közösséget szolgálja. Ennyi pénzből félezer munkahely megteremtését lehetne elősegíteni, amire a térségben égető szükség volna – nyomatékosította Járvás István. Elmondta azt is, fontolgatják a jogi lépéseket. Pócs János mindehhez hozzátette: a polgármester a nyilvánosság kizárásával tartott testületi ülésen azzal zárta mondandóját, nem kritizálni kellene a befektetőt, hanem hálásnak kellene lenni, hogy betette a lábát Jászapátiba.
Szabó Lajos polgármester lapunk kérdésére úgy vélekedett: a kormánypárti többség által támogatott megoldás a legoptimálisabb a helyiek számára. Felhívta a figyelmet arra, hogy a város a turisztikai célú fejlesztésekre már nem kíván többet költeni – magyarán nincs pénz –, ezért döntöttek arról, hogy befektetőket keresnek. A múlt szerdai rendkívüli ülésen mindössze arról határoztak, hogy egy konzorcium számára fejlesztési céljai érdekében az önkormányzat kiadja a szándéknyilatkozatot, amelynek segítségével uniós forrásokhoz juthat. A polgármester hangsúlyozta: félmilliárdos fejlesztésről van szó. Hozzátette azt is: komoly jogi garanciák vannak arra az általuk elfogadott határozatban, hogy mások is jelentkezhessenek fejlesztési szándékukkal. – Csakhogy – jegyezte meg Járvás István – hiába írja ki jogszerűen a város az üzemeltetési pályázatot márciusban, bárki lesz a nyertes, az elődje által invesztált pénzt meg kell fizetnie. Emiatt vélhetőleg nem fognak tolongani a vállalkozók.

Furcsa módon bukott le egy drogcsempész a röszkei határon – videó