Közel tizenötezer gazdálkodó kap ezekben a napokban értesítést az agrártárcához tartozó Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH), amelyben adategyeztetésre szólítják fel a termelőket az uniós agrártámogatások igénylésének alapjául szolgáló parcella-nyilvántartással kapcsolatban. Az egyeztetések után mintegy 8500 parcellánál a korábban kiutalt támogatások visszafizetésére, illetve további szankciókra kerülhet sor. Az érintett gazdálkodóknak – akiknek száma a folyamat végén elérheti a 19 ezer főt – azért kellene fizetniük, mert 2005-ben úgy igényelték a brüsszeli területalapú agrárpénzeket, hogy a kifizetések odaítéléséhez szükséges mezőgazdasági parcellaazonosító rendszert (Mepar) nem frissítette az agrárkormányzat, emiatt a 2000-es légi felvételek (ortofotók) alapján voltak kénytelenek beadni dokumentumaikat.
Mindezt az a lapunk birtokába került levél bizonyítja, amit az MVH küldött ki a közelmúltban a parcellaazonosításban különféle feladatokra kijelölt falugazdászoknak. A mellékleteket is tartalmazó értesítőben szerepel az az információ is, amit lapunk tett közzé elsőként az elmúlt napokban: a brüsszeli Európai Bizottság jelentős büntetést, összesen kilencmilliárd forint nagyságrendű uniós támogatás megvonását helyezte kilátásba a 2004-es és 2005-ös agrárkifizetések vizsgálata és auditálása után, amelynek egyik oka, hogy a Mepar hiányos és „gyenge pontokat” tartalmaz.
*
A tájékoztató leszögezi: 2005 nyarára készült el az egész országot lefedő új ortofotó-állomány, amivel a MePAR rendszerét 2006-ra felújították. Ennek alapján zajlik most az adategyeztetés, amivel kapcsolatban lapunk értesülései szerint az érintett falugazdászok számára több zártkörű egyeztetést is tartottak az MVH munkatársai. Úgy tudjuk, az eligazítás során azt az útmutatást kapták az agrártárca „terepen dolgozó” munkatársai, hogy a hangzatosan „retroaktív projektnek” elnevezett eljárás okaként – ha arról a gazdálkodók érdeklődnének – egyértelműen az Európai Unió ez év május– júniusában lezárult vizsgálatát jelöljék meg, és arra hivatkozzanak, hogy az akció célja semmi más, csupán a jogosulatlanul felvett támogatások kiderítése és visszafizettetése.
Az adategyeztetések elindulása egyébként több ponton is ellentmond annak, amit a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) két szakállamtitkára az ügyben a hétvégén nyilatkozott. Miután lapunk múlt hét szombati számában nyilvánosságra hozta a Brüsszelben kilátásba helyezett súlyos bírságról szóló információkat, Forgács Barnabás szakállamtitkár a távirati irodának előbb „kategorikusan cáfolta” azokat, majd elismerte, tényleg fenyeget a kilencmilliárd forint értékű uniós pénz megvonása. Az államtitkár ugyanakkor leszögezte: a támogatások alapjául szolgáló hazai parcella-nyilvántartás mindenben megfelel az uniós jogszabályoknak, olyannyira, hogy az agrártárca bíróság előtt is hajlandó megvédeni ezzel kapcsolatos álláspontját. Gőgös Zoltán szakállamtitkár a közrádió műsorában pedig mindössze annak tulajdonította a kilátásba helyezett uniós büntetést, hogy a hazánkban speciálisan jelen lévő osztatlan közös földtulajdonokat nem képes rendszereibe beilleszteni az Európai Unió. A most birtokunkba került tájékoztató dokumentumokban ezzel szemben egy árva szóval sem szerepelnek az osztatlan földbirtokok, és amennyiben alapvetően vitatnánk az unió megállapításait, bizonyára nem lenne szükség gazdálkodók ezreinek értesítésére és várható megbüntetésére sem.
Figyelemre méltó az is, hogy a szaktárca hét végi „cáfolataiban” nem esett szó arról, hogy a 2005-ös támogatások igénylésekor csak az öt évvel korábbi felvételek álltak a gazdálkodók rendelkezésére, ami egyértelműen a szaktárca mulasztásának köszönhető. Érdemes felidézni, hogy a 2005-ös fővárosi gazdatüntetések idején azért váltották le az MVH akkori első emberét, mert az általa vezetett rendszer kiépítésében jelentős hiányosságok és késedelmek mutatkoztak. Információink szerint ennek az „örökségnek” köszönhető a mostani ügy is, tehát a földművelésügyi minisztériumnak – Gráf József tárcavezető minden ezzel ellenkező bejelentésével szemben – máig nem sikerült ledolgoznia az uniós csatlakozással kapcsolatos súlyos adminisztrációs hátrányokat. Ennek az árát pedig jelen esetben részint a vétlen gazdálkodókkal fizettetnék meg: az általuk befizetett bírság az uniós büntetés kifizetésének egyik forrása lehet.
Márpedig a földművelésügyi tárca a büntetést könnyen ráterhelheti a termelőkre. Az uniós szabályok szerint alapesetben a gazdálkodóknak csak a jogosulatlanul felvett támogatásokat kell visszafizetniük. Ha azonban az adategyeztetés során az igénylésben feltüntetett parcella és a frissített MePAR-ban szereplő terület 3 százalékkal eltér egymástól, bírság is fizetendő.
Rapid délutáni friss Tusnád – Mráz Ágoston Sámuel: A miniszterelnök minden tusnádi beszéde kuriózumnak számít + videó
