Megélénkült az illegális személyforgalom Románia határszakaszain az elmúlt hat hónap során, különösen az után, hogy Magyarország csatlakozott a schengeni övezethez. A román határőrség napokban közzétett jelentése értelmében az év első felében több mint kétszáz illegális bevándorlócsoportot tartóztattak fel, és miközben az EU-hoz 2007-ben csatlakozott Románia hosszú ideig tranzitországnak számított, becslések szerint a közeljövőben egyre több gazdasági bevándorló célpontja lesz.
A román határőrizeti szervek 88 embercsempész és nyolcszáz, az országba illegálisan be- vagy kilépő személy ellen indítottak bűnvádi eljárást. Ez kétszeres növekedést jelent a tavaly egész évben észlelt illegális migrációhoz képest. Több mint négyszáz külföldi állampolgár hatolt be a zöldhatáron Románia területére, több mint kétszázan hamis vízummal, százan pedig járműbe elrejtőzve próbálkoztak bejutni az országba. A határsértés tekintetében a román–magyar, ezt követően pedig a román–ukrán és a román–moldovai határszakasz a legforgalmasabb. Az illegális bevándorlók többsége Ázsiából és Afrikából érkezik, akik többnyire Törökországon, Oroszországon és Ukrajnán keresztül jutnak el Romániáig. Főleg a török és moldovai állampolgárok körében érhető tetten, hogy törvényesen lépnek be Romániába, onnan azonban hamis dokumentumokkal próbálnak Magyarországra belépni.
A román hatóságok szerint a határsértők által használt úgynevezett balkáni útvonal felületes felügyelete a nemzetbiztonság veszélyeztetéséhez vezetne, ezért az elmúlt hónapokban ezer határőrt képeztek ki a schengeni joganyagból. A rendőrség közreműködésével a határ 30 kilométeres vonzáskörzetében is folytatnak ellenőrzéseket.
A napokban egyébként a Temes megyei rendőrségnek sikerült felszámolnia egy kiterjedt embercsempész-hálózatot, amelynek román állampolgárságú tagjai az elmúlt két évben több mint száz személyt juttattak ki – többek között hamis papírokkal – Írországba.
A román–magyar határszakasz bánsági vonalán az elmúlt fél évben tizennégyszeresére növekedett az emberkereskedelem és a csempészet mértéke 2007-hez képest: az említett bűncselekmények miatt több mint félezer személy ellen indult bűnvádi eljárás. A magyarcsanádi határátkelőnél például több mint háromszáz kiskorút próbáltak beléptetni Magyarországra a szükséges iratok nélkül, és több esetben felvetődött a gyermekcsempészet gyanúja is.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!