Két ország elkezdte bombázni egymást, és a helyzet súlyosbodása várható + fotók

Thaiföld és Kambodzsa között fegyveres konfliktus robbant ki, amely több mint 130 ezer ember meneküléséhez és legalább húsz halálos áldozathoz vezetett. A harcokban mindkét fél nehézfegyvereket vetett be, sőt légicsapásokat is végrehajtottak. A tűzszüneti egyezség összeomlott, a civil lakosság veszélybe került, és a világörökség részét képező Preah Vihear- templom is megsérült. A háború további súlyosbodása várható.

2025. 07. 26. 18:15
Kambodzsa és Thaiföld rakétákkal és vadászbombázókkal támadta egymást
Kambodzsa és Thaiföld rakétákkal és vadászbombázókkal támadta egymást Fotó: LILLIAN SUWANRUMPHA Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább húsz halálos áldozata van a délkelet-ázsiai fegyveres összecsapásoknak, amelyek több mint 130 ezer embert kényszerítettek otthonuk elhagyására – jelentette a Reuters. Thaiföld azzal vádolja Kambodzsát, hogy szándékosan támadta a civileket, Kambodzsa pedig elítélte Thaiföldet a kazettás lőszerek használata miatt. A két ország kölcsönösen egymást vádolja a helyzet gyors romlásáért. A háború csütörtök hajnalban tört ki, és gyorsan kiterjedt: tüzérségi támadásokba torkollott a kezdeti fegyverropogás. A konfliktus azt követően robbant ki, hogy Thaiföld visszahívta kambodzsai nagykövetét és kiutasította egy kambodzsai diplomatát. A döntést azzal indokolták, hogy már másodszor sérült meg egy thai katona – ezúttal egy akna miatt, amit Bangkok szerint a másik fél telepített. Ezt Kambodzsa tagadta.

A háború miatt 130 ezer embert kellett eddig evakuálni, sokan iskolákban kaptak menedéket
A háború miatt 130 ezer embert kellett eddig evakuálni, sokan iskolákban kaptak menedéket
Fotó: TETSUYA MIZUNO/Yomiuri

A thai ügyvezető miniszterelnök, Phumtham Wechayachai arról beszélt, hogy 

Kambodzsa egyszerre több irányból indított támadást, és a harcok nehézfegyverekkel folytatódnak.

A thaiföldi külügyminisztérium szerint a fegyverszünet lehetőségét csak akkor fontolhatják meg, ha a helyszíni körülmények ezt lehetővé teszik. Hozzátették: a kambodzsai hadsereg továbbra is válogatás nélkül támad, ezzel veszélyeztetve a civil lakosságot, ami szerintük a jó szándék hiányára utal. Két magas rangú bangkoki diplomata arról számolt be, hogy közvetítési ajánlatokat kaptak Kínától, az Egyesült Államoktól és Malajziától.

Kambodzsai határvédelem
Kambodzsai határvédelem
Fotó: TANG CHHIN SOTHY/AFP

Háborús vádak és súlyos következmények

Kambodzsa tüzérséggel, valamint BM–21 típusú rakétákkal csapott le thai oktatási és egészségügyi intézményekre. A thai kormány ezt brutális támadásnak nevezte, ami elmondásuk szerint számos ártatlan áldozatot követelt. Hangsúlyozták, hogy a civilek szándékos célponttá tétele háborús bűn, amelynek elkövetőit felelősségre kell vonni. A thai hadsereg válaszul F–16-os vadászbombázókat vetett be kambodzsai katonai célpontok ellen. Kambodzsa légiereje nem rendelkezik ilyen gépekkel, ráadásul védelmi eszközeik és személyzetük is kisebb,

ezért az ENSZ Biztonsági Tanácsától kértek segítséget, a thai fellépést pedig indokolatlan agressziónak nevezték.

Bangkok rakétacsapásai jelentős károkat okoztak a Preah Vihear-templomban, amely az UNESCO-világörökség része, és amiért a két ország hosszú ideje vitázik. Thaiföld a kambodzsai állításokat torzításnak nevezte.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy csütörtökön egy thai F–16-os vadászgép bombázott célpontokat Kambodzsában, amit mindkét fél megerősített.

Borítókép: Kambodzsa és Thaiföld rakétákkal és vadászbombázókkal támadta egymást (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.