Veres János büszke a gazdaságunkra

Az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli találkozóján a tagországok között elvi megállapodás született, amelynek értelmében hetente hozzák nyilvánosságra aktuális olajkészletüket, de csak azután, hogy az Európai Bizottság erre vonatkozóan konkrét javaslatokat dolgoz ki.

2008. 07. 19. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország – amelynek elnöksége alatt találkoztak most első ízben a pénzügyminiszterek – már hosszú ideje el akarta érni ezt a célkitűzését, hogy hatékonyabban küzdjön az olaj árrobbanásával szemben, a piac működésének javításával. A Christine Lagarde francia pénzügyminiszter asszony vezetésével tanácskozó miniszterek utolsó és hivatalos áldásukat adták arra, hogy Szlovákiában jövő január 1-jétől euróban fizessenek. Az Európai Bizottság javaslatát elfogadva a miniszterek úgy döntöttek, hogy 30,126 szlovák korona ér majd 1 eurót.
Joaquín Almunia gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztos kijelentette, hogy északi szomszédunk euróövezeti tagsága „nagy siker Szlovákiának, és azon határozott politikájának eredménye, amellyel az elmúlt években előrehaladt a konvergencia útján”. Hozzátette: Pozsonynak minden adottsága megvan ahhoz, hogy jelentős előnyre tegyen szert euróövezeti csatlakozásával.
A pénzügyminiszterek ugyanakkor az olaj árának emelkedése miatt meglehetősen borúlátóan ítélték meg az euróövezeti növekedést, és az idei második negyedévre még az első negyedéves 0,8 százalékos GDP-növekedésnél is rosszabb eredményre számítanak. Az Európai Bizottság pedig erre az évre 1,7 százalékos GPD-növekedést vár.
Veres János pénzügyminisztertől a találkozót követően lapunk azt kérdezte, mikor jön el az idő, hogy büszkén tekint majd a magyar gazdaság teljesítményére a szomszédos országokhoz képest bármely olyan mutató terén, amelyeket a The Economist hetilap hetente közöl. A pénzügyminiszter elmondta, a magyar gazdaság teljesítményére minden országhoz képest büszke, s az „közös munkánk eredménye”. Hozzátette: nem lehet csak a környező országokat nézni. „És rekorderek leszünk abban, hogy az idén csökkenni fog az infláció, míg más országokban nő” – tette hozzá.

Szlovák örömmámor. Szlovákia csatlakozása az eurózónához egy százalékponttal növeli az ország gazdaságának a bővülését – jelentette ki tegnap Ján Pociatek szlovák pénzügyminiszter, aki hangsúlyozta: a közös európai pénznem bevezetése vonzza a közvetlen külföldi befektetéseket és egy gyorsítja a gazdasági növekedést. A tárcavezető azután nyilatkozott, hogy az EU pénzügyminiszterei hivatalosan is elfogadták Szlovákia euróövezeti csatlakozását a jövő évtől. Szlovákia 2005 novembere óta az euró előszobájának nevezett árfolyam-együttműködési rendszerben működött, s 2008 elejére a belépéshez szükséges mind a négy maastrichti feltételt teljesítette. Az Eurostat adatai szerint a GDP-arányos államháztartási hiányra vonatkozó három- százalékos mértéket már 2003-ban teljesítették. A 60 százaléknál kisebb államadósság-állomány nem okozott gondot Szlovákiának, tavaly már csak a GDP 30 százalékát tette ki, ami a követelmény fele. A kamatszintjére vonatkozó feltétel is már 2007-ben teljesült, míg a legnehezebb feladat az infláció leszorítása volt, amely márciusban éves szinten már csak 2,2 százalékot mutatott. A korona most bejelentett 30,126 eurós árfolyama május vége óta valószínűsíthető, így a hírre gyakorlatilag nem változott érdemben a korona árfolyama. A távirati iroda tudósítása szerint pénzintézeti elemzők reálisnak tartják a megállapított árfolyamot, a lakosság azonban egyszerűbbnek tartotta volna a harminckoronás végső árfolyamot. A tegnapi korona/euró/forint keresztárfolyamokkal kalkulálva egy mostani magyar eurócsatlakozáskor – elméletben – 230 forintos árfolyamon kerülnénk be az eurózónába, ami nagyjából egybeesik a tegnapi forint/euró árfolyammal. (Sz. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.