Pristinának szüksége is van az Egyesült Államok gyámolító szavára, hiszen az országok többsége nemigen töri magát, hogy elismerje Koszovót. Bár Hasim Thaqi miniszterelnök ígérete szerint már a világ 193 országának kellene egyenrangú félként tekintenie a függetlenségét februárban kikiáltó Koszovóra, a nyögvenyelősen haladó folyamatot jól illusztrálja, hogy számuk eddig negyvenháromnál szerénykedik. Koszovó függetlenségét deklaráltan 27 ország utasítja el, míg 82 középtávon valószínűleg beáll a szakadár szerb tartomány függetlenségét nyugtázó államok sorába. Az elmaradt diadalmenet miatt egyre több ellenzéki bírálat éri a kormányt. A hágai Nemzetközi Törvényszék előtt nemrég tisztázott Ramus Haradinaj volt albán gerillavezér pártja, a Szövetség Koszovó Jövőjéért szerint a 43 országból, amely elismerte Koszovót, harminc mindvégig ott bábáskodott Pristina mellett, így velük példálózni Thaqinak kétes dicsőséget szerez.
A Fehér Ház viszont nem kéreti magát a jól időzített buzdító gesztusokra. Condoleezza Rice külügyminiszter Thaqival és Sejdiuval folytatott pénteki megbeszélése során jelentette be, hogy Tina Kaidanow Kelet-Európa-szakértő, eddigi ügyvivő személyében kinevezik az Egyesült Államok első koszovói nagykövetét.
Ezzel párhuzamosan Belgrád puhított korábbi elutasító magatartásán. Vuk Jeremics szerb külügyminiszter szerint vissza kellene térniük állomáshelyükre azon nagykövetek egy részének, akiket Koszovó függetlenségének kikiáltását követően tiltakozásként rendeltek haza az elismerő országokból.
Rapid délutáni friss Tusnád – Mráz Ágoston Sámuel: A miniszterelnök minden tusnádi beszéde kuriózumnak számít + videó
