A vég kezdete?

2008. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentmondásos személyiség Mihail Szaakasvili. Szétfeszíti az energia, hiányzik azonban belőle a megfontoltság. Végzetesen türelmetlen. Szeret kockáztatni, de képtelen időben visszavonulni. Karizmájával magával ragadja a tömeget, ugyanakkor nem bírja elviselni, ha ellentmondanak neki. Kiválóan érzi a politikai PR fontosságát, nem tudja azonban felmérni a realitásokat, vereségét pedig soha nem ismeri el.
Öt évvel ezelőtt ezek a személyiségjegyek még előnyére váltak, s némi külső segítséggel, de a fiatal „kaukázusi farkas” félretolta az egykori mentort, az „ősz rókát”. Az Eduard Sevardnadze trónfosztásával megszerzett lendület elég volt a szakadár tartományok egyikének, Adzsáriának a visszatérítéséhez is, biztatóan indultak a reformok, felülkerekedett azonban Szaakasvili rosszabbik énje. Megkopott az ifjú trónkövetelő spontaneitása, s felszínre tört az akarnok vagy ahogy a múlt ősszel Tbilisziben közvetítő Adam Michnik fogalmazott, a „kommunista bürokrata”.
Az Egyesült Államokban tanult, majd Sevardnadze kormányában edződött jogász 2004-ben még azzal vág neki az elnökségnek, hogy modernizálja s a civilizált demokratikus világba vezeti polgárháborúktól, korrupciótól és szegénységtől sújtott országát. Közel négy év elteltével ugyan büszkélkedhet eredményekkel a reformok terén, ám pártja csak csalások sorozatával nyer, az ez ellen tiltakozó ellenzék tüntetését pedig a különleges belügyi egységekkel vereti szét. Barátait félreállítja, vagy azok fordulnak el tőle. Nyugati pártfogói azonban csak visszafogottan bírálják kaukázusi emberük demokratikusnak aligha nevezhető fellépését, s e bátorító hallgatás újabb szép ígéretekkel megfejelve elég ahhoz, hogy Szaakasvili, ha csalásokkal is, de megnyerje az előre hozott elnökválasztást, s lényegében a parlamentben is megmaradjon az egypártrendszer. Közben a kaukázusiak színészi képességeivel megáldva teli torokból ordítja, hogy az orosz medve fenyegeti a nyugati demokrácia védőbástyáját, a független Grúziát. Ezzel két legyet igyekszik ütni egy csapásra. Egyrészt híven teljesíti a rárótt feladatot, másrészt az ellenségkép felerősítésével próbálja maga mögé állítani a kiábrándult grúzokat. Látszik rajta az amerikai iskola, de átüt rajta a kaukázusi mentalitás. Sikeresen tartja nyomás alatt Moszkvát a kommunikációs térben, ám túljátssza a szerepét, így e ripacskodással a demokratikus értékek védelmezője helyett, annak karikatúrájává válik.
Emberi és politikai gyengéi jégre vitték Szaakasvilit Dél-Oszétiában is. Kezdettől nem autonómiában gondolkodott, hanem inkább az erőben, a hadsereg megerősítésében bízott. Jól mutatja ezt Chinvali földig rombolása is. A türelmetlenség azonban visszaütött, s még a geopolitikai érdekektől hajtott Amerika támogatása sem segített. A kalandor akcióval Szaakasvili nehéz helyzetbe hozta Grúziát, minden eddiginél távolabbra tolva ki az ország területi egységének helyreállítását. Máshol egy ilyen, a nemzetet sújtó lépés a politikai véget jelenti. A Kaukázusban legfeljebb a vég kezdete lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.