Arcátlan majmok hegye

Évszázadokon keresztül folyt a harc a mindössze hat és fél négyzetkilométernyi, ám stratégiailag rendkívül fontos földdarabért, Gibraltárért. Aki ugyanis uralta a szorost, ellenőrizhette a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán közötti kereskedelmi és hadi útvonalakat. A spanyolok még ma sem nyugodtak bele a félsziget elvesztésébe, ám a britek úgy tartják: amíg Gibraltáron majmok élnek, a királyság fennhatósága alatt marad a földnyelv.

Velkei Tamás
2008. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél-Spanyolországban járva szinte kötelező ellátogatni Gibraltárra, amely Nagy-Britannia része, bár a lakosságnak csak egy része angol bevándorló, másik része spanyol, kis része pedig portugál, hindu és arab. A félsziget nevét – mint annyi más földrajzi elnevezést Andalúzia szerte – az araboktól kapta, 711-ben ugyanis itt szállt partra Tarik arab vezér csapataival, innen a név is: Dzsebel el Tarik, vagyis Tarik sziklája. Az évszázadok során ez a kifejezés egyszerűsödött, alakult át Gibraltárra, az angolok pedig egyszerűen csak úgy emlegetik: the Rock, azaz a Szikla.
A félszigetet 1462-ben sikerült a spanyoloknak visszahódítaniuk, ám szűk kétszázötven év után újra le kellett mondaniuk róla, amikor a spanyol örökösödési háborúban megkaparintották az angolok. A hispánok többször is megpróbálták visszaszerezni a címerükben is szereplő egyik Herkules-oszlopot (a Gibraltári-szoros két partját nevezték így az ókorban), 1967-ben még népszavazást is tartottak, de az ott élők inkább Nagy-Britanniához húztak. Így a stratégiai szempontból fontos földnyelv azóta is II. Erzsébet koronagyarmata.
Bábel tornya tövében
Algecirasból, Andalúzia egyik legnagyobb forgalmú kikötővárosából sűrűn indulnak buszjáratok Gibraltárra, illetve csak a határig. Onnan a turistának gyalog kell folytatnia útját, nem is akárhogyan. A repülőgépek ugyanis helyszűke miatt egyetlen helyen, a félsziget tövénél tudnak fel- és leszállni, ezért Gibraltárt egy hatalmas kifutópályán (melynek egy része a tengerbe nyúlik) keresztül közelíthetjük meg (hajóval utazva persze más a helyzet). Megérkezésünkkor éppen gép érkezik, így egy kis ideig a leeresztett sorompó előtt kell várnunk, ezt követően léphetünk csak brit földre.
A kicsiny várakozást azonban kárpótolja a látvány: miután átérünk a kifutón, Tarik óriási, 425 méter magas és 1250 méter széles sziklája állja utunk, csúcsa felhőbe burkolózva inkább csak sejlik. Érdekes a kontraszt a felhős szikla és a napfényben fürdőző tengerpart között. A város centrumába utazhatnánk busszal is, ám inkább a gyalogos sétát választjuk. Utunk a mór erőd alatt vezet, s nem telik el több negyedóránál, máris Gibraltár szívébe, a Main Streetre, a főutcára érünk. Az utcán hömpölygő tömegben olyan érzésünk támad, mintha az ókori Bábel tornyának tövébe csöppennénk: a világ legkülönbözőbb nyelvein diskurálnak az emberek. A kirakatok roskadoznak az árutól, és a sétálók nagy része egyben vásárló is. Legtöbbjük kezében nejlonzacskó, teli dohánytermékkel, illatszerekkel, alkohollal, esetleg műszaki cikkekkel. Ugyanis a félsziget teljes területe vámmentes, így igazán megéri itt bevásárolni.
Gibraltár igazi látványossága azonban mégsem a Main Street, a kormányzói palota, a haditengerészet kikötője, a városháza vagy az angol pubok világa, hanem a saját zászlajú mini Britannia fölé magasodó óriási hegy. Ide többféleképpen is feljuthat a turista. Ha nagyon jó erőben van – de valóban! – akkor gyalog, ami nagyjából félnapos túra lehet. Lehetőség nyílik arra is, hogy borsos áron mikrobuszkonvojjal közelítsük meg a csúcsot, de feljuthatunk lanovkával is. Bár ez sem olcsó mulatság – jobb híján – ezt választjuk (az indítóállomás közelében terül el a botanikus kert is).
Tolvaj majmok birodalma
A kötélpályán a kabin tengerszintről több mint négyszáz méteres magasságba emelkedik, ami döbbenetes élmény. A felvonó féltávnál megáll egy útközi állomásnál, hogy fölvegye a gyalogtúrában megfáradt turistákat. Míg a panorámában gyönyörködünk, a kabint kezelő fiú ismerteti a csúcson betartandó rendszabályokat. Óva int mindenkit, hogy nejlonzacskóval a kezében sétáljon, mert a hegytetőn szabadon élő majmok szemtelenül ellopják annak tartalmát.
Kis testű makákócsaládok élnek évszázadok óta a félszigeten, s a britek nagy becsben tartják a majmokat. Úgy tartják, amíg egy állat is él a sziklán, addig Gibraltár az övék marad. Miután fölér a kabin, saját szemünkkel győződhetünk meg a makákók pimaszságáról. Látszólag unott arccal mászkálnak a turisták között vagy ücsörögnek a korláton – alattuk szédítő mélység tátong. Ám hirtelen sikongatás töri meg az idilli csöndet: két német hölgytől egy majom elcsen egy retikült, s az idős asszonyok csak nagy üggyel-bajjal tudják a táskát visszaszerezni.
Miközben sétálunk és kémleljük az algecirasi öblöt, megérkezik egy mikrobuszkonvoj is. A sofőrök szemmel láthatóan jó ismerőseik a majmoknak, hívó szavukra odasereglenek az állatok, és különböző kunsztokat mutatnak be; a bátrabb turistának még a fejére is fölugranak. Illik megjutalmazni az „artistákat”, ha nem tesszük, úgyis elveszik, amik nekik jár.
Álvulkánfelhő
és szikrázó napsütés
A szikla csúcsa hihetetlen élmény. A Földközi-tenger felől érkező légáramlatok a hegy oldalának ütközve a hegytetőn járók feje fölött buknak át, és terítik be az öböl előtti térséget felhővel. Messziről ez úgy fest, mint egy vulkánkitörés. Eközben a félszigeten, a felhőzóna alól kisétálva hét ágra süt a nap: elképesztő természeti jelenség. A félsziget keleti oldala igen meredek, ezért – a sűrű köd miatt inkább csak sejtjük – ott alig találhatók házak.
A szikláról lefelé könnyebb az út, így csak féltávnál szállunk viszsza a lanovkába. Az indítóállomástól dél felé sétálva, csöndes, rendben tartott utcák között, alagutakon, sziklás tengerpart mellett, a hegy gyomrából aláhulló vízesés mentén jutunk el az Európa-pont kilátóig, ahonnan az útikönyvek szerint tiszta időben a 14 kilométerre fekvő Afrika partjait is lehetne látni. Nekünk azonban nincs szerencsénk: párás időben „csak” a tengert csillámló ékszerdobozzá festő napsugarakban, és a Marokkó felé tartó hajókban gyönyörködünk. Ez sem utolsó látvány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.