Árrobbanás a műtrágyapiacon

Egy év alatt duplájára nőtt egyes műtrágyaféleségek ára. A szektor erősen függ az energiahordozóktól, hiszen a nitrogéntartalmú termékek földgázból készülnek. A Magyarországon piacvezető pétfürdői Nitrogénművek Zrt. a közelmúltban szolgáltatót is váltott, ám információink szerint most nem olcsóbban, hanem drágábban vásárolja az alapanyagot. A régiós verseny miatt azonban nem valószínű, hogy többletköltségeit képes lesz beépíteni kereskedelmi áraiba.

Munkatársunktól
2008. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóságos stratégai játékba fogtak a hazai agrártermelők, hogy minél olcsóbban tudják beszerezni a földek tápanyag-visszapótlásához elengedhetetlen műtrágyaféléket. Korábban hosszú ideig az volt a jellemző, hogy a nagyobb beszerzéseket a tavaszi szántási munkákat megelőző hetekre, február–márciusra időzítették. A műtrágyák ára igazodott is ehhez a szezonalitáshoz, magyarul az év elejére rendre felkúsztak az árak, aztán pedig, a keresleti nyomás csökkenésével némileg mérséklődtek. Iparági forrásaink szerint mostanra mindez megváltozott. A gazdák, tartva a tavaszi árrobbanástól, már előre „bespájzolnak” műtrágyából, emiatt idén már nem is estek vissza az árak, s a szakemberek elkerülhetetlennek látják a további áremelkedést.
A részben a megváltozott vásárlási szokásoknak tulajdonítható drágulást jól mutatják az IKR Termelésfejlesztési és Kereskedelmi Zrt. nyári magazinjában található adatok. Ezek szerint a nitrogént, a foszfort és a káliumot azonos arányban tartalmazó műtrágyák ára egy év alatt több mint kétszeresére nőtt. Tavaly szeptemberben átlagosan 140 forintot kellett ezekért a termékekért fizetni, míg idén szeptemberre már 290 forint a prognózis. Hasonló drasztikus árnövekedés figyelhető meg egyéb műtrágyák esetében is. A legáltalánosabban használt ammónium-nitrát például októberi szállítási határidőre tavalyelőtt 65 ezer, tavaly pedig 70 ezer forintba került tonnánként a tőzsdén, ám idén már 90 ezer forintos kötések születnek ugyanerre az időszakra, s az árak rendkívül gyorsan, hétről hétre is képesek változni. Valahogy úgy, miként az olajár, ami nem is meglepő, hiszen a nitrogéntartalmú műtrágyákat alapvetően a kőolajhoz kötött árú földgázból állítják elő. Így az alapanyag drágulása a másik tényező, ami felhajtja az árakat.
A műtrágyapiac legnagyobb hazai szereplője, a pétfürdői Nitrogénművek Zrt. évente 500 millió köbméter földgázt fogyaszt, s részesedése körülbelül ötvenszázalékos Magyarországon. A társaság, mint a legnagyobb magyar fogyasztó, az elsők között lépett ki a földgáz szabad piacára, s az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató (Emfesz) Kft.-vel kötött szerződést. Úgy tudjuk, a társaság kedvező feltételekkel szállított földgázt a Nitrogénműveknek, a közelmúltban azonban a két cég kapcsolata megszakadt, s a gyár új szolgáltató után nézett. A váltás anyagilag valószínűleg nem bizonyult jó döntésnek, információnk szerint legalábbis a gyár most drágábban szerzi be az alapanyagot, mint korábban. Szerettünk volna közelebbit is megtudni a szakítás okairól, de az Emfesznél nem kívánták kommentálni értesülésünket, Péten pedig nem sikerült megszólaltatnunk senkit.
Joggal merülhet fel a kérdés, ha a műtrágyapiac legnagyobb hazai szereplője számára megdrágult az alapanyagforrás, akkor ez extra költségként még feljebb veri majd a termékek árát, ez azonban nem valószínű. Az már inkább, hogy a Nitrogénművek elveszíti eddigi profitja egy részét, a regionális verseny miatt valószínűtlen, hogy drágább műtrágyával lépjen piacra, mint konkurensei. Márpedig a környező országokban hét olyan gyár is van, amelyekből könnyedén, viszonylag alacsony szállítási költségek mellett lehet műtrágyát szállítani Magyarországra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.