Belgrádi Árpád-sávok

Tóth Szabolcs Töhötöm
2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tényleg, hol is van az Andrássy út? A CNN keddi, Karadzsics kiadatása ellen lezajlott szerb tüntetésről adott tudósítása szerint Belgrádban. Az ottani eseményekről beszámoló anyagukban ugyanis, a szerbiai képsorok mellett, a magyar nézők döbbenten fedezhették fel a budapesti sugárutat: ezek a képek is felfordulásról tanúskodtak, csak éppen az utcára vonulók fölött nem a szerb sasos zászló lengedezett, hanem Árpád-sávos lobogó.
Az első zavarodottság után még a régmúltba visszavágyók is szomorúan állapíthatták meg, hogy nem egy új Hunyadi János nándorfehérvári diadalmenetéről van szó, hanem inkább arról, hogy belgrádi tudósítását a CNN egy korábbi budapesti tüntetésről készült felvételekkel illusztrálta. A szerkesztőnek talán nem állt rendelkezésére megfelelő mennyiségű friss belgrádi képanyag, ezért nyúlt archív felvételekhez. Vesztére, valamit végzetesen elnézett a válogatásnál.
Nem nagy ügy, mondhatnánk. Nemegyszer fordult elő, hogy Nyugaton hazánk fővárosát összekeverték Bukaresttel, és innen nézve tulajdonképpen mindegy, hogy ezúttal Belgrádot nem tudták elhelyezni a térképen a messzi Ámerikából, és így a nézők budapesti képeket láthattak a Balkánról.
Az esetre először a Figyelőnet internetes portál figyelt fel, aminek nyomán aztán az internetes fórumokon ki-ki vérmérséklete szerint kommentálta a különös eljárást. Előkerültek a jól ismert megjegyzések: hogy az amerikaiak annyira hülyék, hogy azt sem tudják, mi hol van Európában, aztán a replikák, hogy miért, talán a magyarok tudják-e, hogy mondjuk mi Észak-Karolina fővárosa, vagy éppen Ugandáé – hogy egy szomszédos kontinensre is elkalandozzunk. És egyébként is, folyt tovább a zsörtölődés, vegye tudomásul mindenki, hogy a CNN nem is tévedett nagyot, hiszen ez jól mutatja, hogy Magyarország a Nyugat szemében már régen Balkán. Erre aztán lett nagy helyeselés, és sűrűn felbukkant, nem éppen a leghízelgőbb szövegkörnyezetben, a jelenleg regnáló magyar kormány fejének neve is. Amire menetrendszerűen érkezett a kontrázás: most fehéren- feketén kiderült, hogy a mi radikálisaink nem sokban különböznek a Karadzsicsot sirató szerb nacionalistáktól, mindössze ezt tette nyilvánvalóvá a kellemetlen incidens a CNN-nél.
Én meg eközben azon gondolkoztam, vajon mennyiben szólnak ezek az észrevételek az amerikai hírcsatorna fakezűségéről, és mennyiben ismét csak a saját kisebbrendűségi érzéseinkről, amelyek rögtön geopolitikai összefüggéseket láttatnak egy súlyos, ám mégis csupán szakmai baki nyomán.
Mert miről is lehetett szó?
Ahogy a világ számos nagy televíziós társasága, a CNN sem tart már fenn kiterjedt tudósítói hálózatot, legalábbis olyat nem, hogy legalább „stringerek”, azaz bedolgozó szabadúszók formájában a világ minden fontosnak ítélt fertályában legyen készenlétben megbízható embere. Ez persze sosem volt maradéktalanul így, de azért érdemes megjegyezni: bámulatos, ahogy a nagy világlapok és a vezető hírtelevíziók az utóbbi tizenöt esztendőben, a költséghatékonyság mámorában, megnyesegették vagy éppen bezárták külföldi irodáikat, megváltak tudósítóiktól, és egyre inkább a balhék nyomán azonnal bevethető újságírói rohamcsapatokra hagyatkoznak. (Ennek okai számosak, elemzésük szétfeszítené jelen írás kereteit.)
Christian Amanpour így hol itt, hol ott bukkan fel a világban, csak éppen a nézőknek nehéz eladni, hogy Bagdadban és Belgrádban éppolyan otthonosan mozog valaki (ez utóbbi két város is B betűvel kezdődik, de még nem sikerült felcserélni őket). Ennek viszont egyenes következménye az, hogy még a legnagyobbak is gyakrabban kénytelenek a vezető hírügynökségek anyagaira hagyatkozni. Ezek a hírügynökségek ugyanis még megengedhetik maguknak, hogy sok helyen ott legyenek, és nemcsak hírekkel, hanem kép- és videoanyaggal is ellátják a szerkesztőségeket, amelyek így bármikor e konzervek után nyúlhatnak, ha saját anyaguk a térségből hibádzik, vagy éppen nem létezik. Ez történhetett most a CNN-nél, amely csatorna az AP felvételeit használta fel, így a hírcsatorna szerkesztője abban hibázott, hogy nem vette észre: az AP rosszul rendszerezte az elküldött képanyagot. (Állítólag erre később felhívta a megrendelők figyelmét.)
Mindenesetre elgondolkodtató látni, hogy az internet korában – amely azt ígérte, hogy sosem látott mértékben gazdagodik majd a világ hírforrásokkal, egyedi szemléletű helyi beszámolókkal – miként monopolizálódik a hírtermelés, és hogy a technika adta lehetőségek olykor nem a sokszínűséget, hanem a hibák és torzítások sokszorosítását segítik elő. Legalábbis ezt sugallja az, hogy – amint ezt az Antagon nevű újságírói szakblog egyik beírója megjegyezte – a hibás képsorok a Deutsche Welle csatornán is futottak a belgrádi események illusztrációjaként.
Mindehhez még egy kis epilógus: én magam nem láttam, de az említett blog képpel is illusztrálta, hogy kedd este a magyar közszolgálati televízió M2-es csatornáján az – egyébként dicséretesen a helyszínen készült – belgrádi tudósítás fölött a következő felirat volt olvasható: Belgrád, Horvátország.
Sosem gondoltam elegánsnak, ha egy újságíró kollégáinak bakijain csámcsog, hiszen mindenhol előfordulhat akaratlan elírás, tévedés. De bevallom, ezen azért valahogy én is fennakadtam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.