Bíró: Legyen példakép a Hamász

Hadat üzen a „politikai korrektségnek” Bíró András polgárjogi aktivista az Élet és Irodalom hasábjain, olyan diagnózist is megfogalmazva a cigányságról, melyekhez hasonlókért a balliberális közvélemény a „szélsőjobbot” kárhoztatja. Csík Tamás, a C-Press Hírügynökség főszerkesztője szerint az alternatív Nobel-békedíjas Bíró személyében az „szólt be” a romáknak, aki „belőlük élt”.

Joó István
2008. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Élet és Irodalom hetilapban az a Bíró András polgárjogi aktivista szólt hozzá tiszteletkörök leírása nélkül a cigányság problémáihoz, aki 1956-ban hagyta el az országot, 1987-ben tért haza, 1995-ben pedig megkapta a Right Livelihood Foundation kitüntetését, amelyet alternatív Nobel-díjként is szokás emlegetni. A volt kommunista, nyugaton liberálissá vált közíró itthon sokat foglalkozott a cigánysággal, létrehozta az Autonómia Alapítványt, és ötletgazdája volt a Rádió C-nek. Interjújában a Magyar Gárdáról kategorikusan azt feltételezi, hogy a cigányokból erőszakot – megtorló, helyi pogromokhoz ürügyet – akar kiprovokálni. Ugyanakkor Bíró a palesztin iszlám szervezet, a Hamász közösségszervező, gondoskodó vonását állítaná a cigány elit elé példaként. Sajnálja, hogy Magyarországon csak a szélsőjobboldal merészel gátlások nélkül, őszintén beszélni a „fájdalmas tényekről”.
A polgárjogi aktivista „cigánybűnözést” nem, de „cigánykérdést” emleget. Úgy véli, „a romák többsége egy premodern életforma és értékrendszer hordozója, és a történelem során csak az államszocialista modellnek sikerült kényszerítő eszközökkel, tömegesen – proletarizálva – integrálnia”. Hozzátette: a cigányság az általa ismert kultúrák közül az egyetlen, amelynek „egyáltalán nincs viszonya a földhöz”. Holott, fejtegette, „abból van minden: élelem, lakás, haza”. Bíró András szerint a romák gádzsókhoz (nem romákhoz) való viszonyát a „színlelt alázat” jellemzi. A történelem folyamán mindig hatalomhiányos roma közösség egyik késztetéseként állítja, hogy „túl kell járni” a gádzsók eszén.
– Bíró Andrásnak minden oka megvan arra, hogy megszégyenülvén és lelepleződvén visszaadja alternatív Nobel-békedíját és a vele járó pénzt kamatostul. A cigányoknak pedig minden okuk megvan arra, hogy alternatív Manipulátor-díjjal tüntessék ki az idős polgárjogi aktivistát – szólt hozzá mindehhez Csík Tamás, a C-Press roma hírügynökség tulajdonosa, főszerkesztője. Csík meggyőződése: nem jó, hogy „pont az szól be” a romáknak, aki eddig „nagyon jól megélt belőlük”. A médiatulajdonos szerint az interjúalany felzárkózott a Magyar Gárdához, amely nem a társadalom szerves részeként tekint a cigányokra. Fájlalta, hogy az emigrációból hazajött aktivista ideologikusan elkülöníti a társadalomtól a cigányokat, és specifikus embertömeggé alázva őket, saját számlájukra írja kitaszítottságukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.