Egyeztetés a versengő tüntetésekről

A házelnök kezdeményezésére a parlamenti frakciók megbízottjai ma délelőtt megvitatják: szükséges-e módosítani a gyülekezési törvényt. Szili Katalin a homoszexuálisok felvonulásának tapasztalatai alapján hívta össze a tanácskozást.

2008. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kérdés az: helyénvaló-e, hogy ugyanabban az időben egyazon helyen, útvonalon különböző csoportok tüntetést rendezzenek. Legutóbb a július 5-i homoszexuálisfelvonulás kapcsán vetődött fel, hogy miképpen viszonyuljon a rendőrség a tüntetők és az ellentüntetők szándékaihoz. A homoszexuálisok és a velük ellentétes véleményt vallók demonstrációjának rendőri biztosítása az adatok szerint több mint százmillió forintba került. Emellett azóta is vitatott: hogyan minősül a tojásdobálás.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az ügyben készült elemzésében azt javasolta a törvényhozásnak, fontolja meg, nem kellene-e módosítani a gyülekezési törvényt. Szabó Máté szerint július 5-én a tüntetés és az ellentüntetés is rendben zajlott le. Kívülálló személyek, rendbontók dobálóztak a konkuráló összejövetelek idején.
Szili Katalin házelnök a biztos jelentésének alapulvételével kérte a frakciók véleményének kialakítását. Répássy Róbert (Fidesz) lapunknak elmondta: a rendőrség szakszerűtlen és következetlen intézkedései vetették fel már több alkalommal a törvénymódosítás kérdését. A kormány a tapasztalat szerint a kétharmados gyülekezési törvény módosításával óhajtja elfedni a jogalkalmazás hibáit. A képviselő úgy véli, joghézag nincs, az ombudsman sem javasolt konkrét jogalkotást az ügyben, s arra nincs is szükség. Sem a homoszexuális-tüntetésen, sem a korábbi konkuráló demonstrációk alkalmával nem sértették meg a résztvevők a gyülekezési jogot. Hangsúlyozta: kívülálló személyek, olykor vélhetően provokátorok dobálóztak, randalíroztak, követtek el törvénybe ütköző cselekedeteket. Velük szemben a büntető és a szabálysértési törvény most is megfelelő szankciók alkalmazását teszi lehetővé. Leszögezte: a Fidesz nem járul hozzá a gyülekezési jog korlátozásához. A törvénymódosítás szándékát sajátságos színben tünteti fel az a tény, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a homoszexuálisfelvonulás után Magyar Charta néven szeptember elejére politikai összejövetelt hirdetett meg. A bizonytalan célú demonstrációt balliberális körökben is többen kifogásolták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.