Érzelmek és történelem

A nemrég zárult Magyar Szigeten rendszeresen koncertező nemzeti rockzenekarok közül az elmúlt években az öt éve alakult Kárpátia vonzotta a legnagyobb számú és a legkülönbözőbb korosztályokhoz tartozó közönséget. Sok idős ember is kilátogat a koncert-jeikre, amelyeken újra énekelheti az alább nyilatkozó Petrás Jánossal és az együttes többi tagjával a régi katonadalokat, műdalokat, s az ezekhez szervesen illeszkedő Kárpátia-szerzeményeket.

Varga Klára
2008. 08. 21. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért kezd egy mai rockegyüttes katonadalokat énekelni?
– A dalok egy részére katona-korunkban meneteltünk, a többivel ahhoz akarunk hozzájárulni, hogy egyszer leomoljanak a trianoni határok, amelyek mögött még ma is atrocitások, hátrányos megkülönböztetések érik a magyarokat.
– Hol vádként, hol erényként hangzik el az együttessel kapcsolatban: arra törekszik, hogy érzelmileg dolgozza fel a történelmi tragédiákat.
– A történészek már sok mindent leírtak az elmúlt évtizedekben a múlt század történelmi eseményeiről, ma már tudjuk, mi
miért és hogyan történt, de az embereknek az nem elég, ha csak száraz információkat közölnek velük, át is kell élniük a történelmet. Nem érezzük túlhaladottnak az érzelmi feldolgozás attitűdjét, nem beszélve arról, hogy hatalmas rá az igény. A második világháborút a magyarok számára nem a nyilvános szerződések szerinti béke zárta le, hanem valami egészen más. Hamarosan elkezdődött a diktatúra, és sok mindenről, ami a háborúban történt, nem lehetett úgy beszélni, ahogyan kellett volna, az ’56-os forradalomról is évtizedeken át leginkább csak hallgatni lehetett.
– Nagyon erős a dalok személyes érzelmi töltése. Önök anyaországiak, mégis úgy énekelnek, mintha a határokon túl születtek volna, a múlt eseményeit is mintha átélték volna.
– Mindegyik mögött rengeteg beszélgetés van, barátokkal, rokonokkal, a barátok rokonaival, a háborúból visszatért katonákkal, ötvenhatosokkal. Bennünk így alakult ki az érzelmileg megélt történelem, ami sokak szerint igazabb, hitelesebb, emberibb, átélhetőbb, mint amit a könyvekben írnak.
– Magyarországgal ellentétben máshol az országos rádiókban játszszák az önökéhez hasonló stílusú, irányultságú rockzenekarok számait. Önöket hogyan érinti az elszigeteltség, amely a magyar nemzeti rockzenét sújtja?
– Őszintén mondom, egyáltalán nem érdekel bennünket. Megtaláljuk egymást a közönségünkkel, határon innen és túl, az idén például százöt koncertet adunk.
– Két éve, a trianoni békeszerződés évfordulóján a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal önök elutaztak Franciaországba, és ott a Kis-Trianon palotában koncerttel emlékeztek meg az országcsonkításról. Készülnek-e újabb útra?
– Ősszel Voronyezsbe megyünk, és azon is túlra, felkeressük azoknak a második világháborúban elesett magyar katonáknak a sírjait, akik nem nyughatnak magyar földben. Erről az útról már egyeztettünk az illetékes hatóságokkal.
– Mit vár szeptember legelején megjelenő új lemezüktől?
– Aki meghallgatja, majd eldönti, hogy milyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.