A piros, fehér, zöld lobogó ünnepélyes felvonásán a férfi vízipólósok és az éppen edző vívók kivételével a teljes, már Kínába megérkezett magyar küldöttség megjelent, a Himnuszt követően a MOB nevében Molnár Zoltán csapatvezető vette át a falu polgármesterének porcelán ajándékát, illetve adott át neki emlékbe egy szobrocskát. Ezt követően Schmitt Pál MOB-elnök, Kamuti Jenő főtitkár és Molnár Zoltán két csokrot helyezett el a magyar zászló tövében a közelmúltban elhunyt Kolonics György kenuslegenda és Gerevich György vívóedző emlékére. „Ők most velünk lennének, ha nem hívta volna el őket a Jóisten, de ez a két csokor azt hivatott jelképezni, hogy a szívünkben ők is itt vannak, hogy nagyon szeretjük őket és hiányoznak nekünk” – mondta Schmitt Pál.
Sokkal kevésbé volt fennkölt és örömteli alkalom női kézilabdázóink második tesztmérkőzése: a Kínától elszenvedett keddi 28-26-os vereség még senkinek nem okozott megrázkódtatást, a tegnap a kazahoktól kapott 30-26-os pofon ellenben már igen. Sinka László főtitkár kapkodónak és szétesőnek írta le válogatottunk második félidei játékát, a történtek miatt estére csapatgyűlést hívtak össze. A háztartási baleset után lábadozó Görbicz Anita hiányára célozva Sinka úgy fogalmazott, érződik, hogy az együttes szellemi vezér nélkül játszik, így sok egyébben pillanatnyilag nem reménykedhetünk, mint abban, hogy a svédek elleni, szombati hivatalos csoportmérkőzésre ez a helyzet és válogatottunk formája is gyökeresen megváltozik. Hajdu János szövetségi kapitány tegnap nem volt ennyire optimista, a Magyar Rádiónak nyilatkozva döbbenetes vallomást tett a vereségről: „Nagyon megviselt, olyan szinten, hogy a felállás gondolatával foglalkoztam, s Sinka Lászlóval komoly beszélgetést folytattam. Elkeseredett vagyok, többre számítottam szakmailag és morálisan.”
Az ítéletalkotással azért csak meg kellene várni az olimpia végét; a közvéleménynek, de a szakmai stábnak is. Némi akasztófahumorral vegyes optimizmussal azért megjegyezhetjük: az éremesélyesség terhét most legalább tényleg ledobta magáról a társaság.
A vezető szerdai sportesemény természetesen nem a magyar–kazah kézi, hanem a Kína–Svédország női labdarúgó-mérkőzés volt, mármint a 2-1-es győzelmet aratott házigazdák számára, hiszen a csurig telt tiencsini stadionban végig hangorkán buzdította az ázsiaiakat. A vb-döntő visszavágója ingerszegényebb környezetben zajlott, és a pályán sem láthattunk eszelős fordulatokat, a németek ugyanis 0-0-s döntetlent játszottak az utolsó percekben hatalmas ziccert rontott brazilokkal.
Ma a férfiak is bemutatkoznak, igaz, az első „meccset” már tegnap megvívták. A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) úgy határozott, hogy a klubok nem kötelesek elengedni 23 éven aluli labdarúgóikat sem az olimpiára. A Werder Bremen, a Schalke és a Barcelona – e három egylet fordult beadványnyal a CAS-hoz – így győzelmet aratott a FIFA felett, tehát visszarendelheti a brazil Diegót és Rafinhát, valamint az argentin Lionel Messit, a Bajnokok Ligája-selejtezőre (Barcelona és Schalke), illetve bajnoki mérkőzéseire. Joseph Blatter FIFA-elnök megütközve értesült a határozatról, de kijelentette: „A FIFA meglepetten fogadta a döntést, és csalódott, ám elfogadja a CAS ítéletét. Mindazonáltal ezúton megkérjük a klubokat, hogy engedjék el játékosaikat Pekingbe, hiszen ez remek példája lenne a szolidaritásnak, összhangban az olimpiai eszmével.” Kérdés, a spanyol és a német klubok vezetőinek agyában most efféle magasztos gondolatok röpködnek-e, vagy éppen ellenkezőleg, a játékosoknak kell majd repülniük, vissza Európába. A Bremen és a Schalke csak akkor engedi játékosát pályára lépni a játékokon, ha a brazil szövetség garanciát vállal arra, kártalanítja a klubokat, amennyiben játékosuk megsérül a tornán. Tovább élezendő a helyzetet, Sergio Batista argentin szövetségi kapitánya hangsúlyozta: „Biztos vagyok benne, hogy Messi végig itt lesz velünk a csapatban.”
Oroszország segítséget kér a békefolyamat folytatásához
