Gőzkezelő üst volt a bomba

Az egykori ferencvárosi gőzmalom egyik alkatrészét nézték bombának a Honvédelmi Minisztérium tűzszerészei – állította a Hír TV-nek egy igazságügyi szakértőként is dolgozó okleveles épületgépész-mérnök. Bár az akciót vezető tűzszerészparancsnok szerint sem bombát emeltek ki, a szaktárca sajtóosztályán továbbra is fenntartják, hogy egy második világháborús bombát találtak.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a Budapesti Rendőr-főkapitányság operatőre készíthetett felvételeket a hétfőn délután egy IX. kerületi építkezésen megtalált, majd a kerület kiürítése után kedden kiemelt fémtárgyról. Ezek alapján a Hír TV által megszólaltatott szakértő szerint jól látszik, hogy a földből kiemelt tárgy nem bomba. Az igazságügyi szakértőként is dolgozó okleveles épületgépész-mérnök azt valószínűsítette, hogy az egykori ferencvárosi gőzmalom egyik alkatrészét, egy gőzkezelő üstöt néztek bombának a Honvédelmi Minisztérium (HM) tűzszerészei. (A magazinunk 38. oldalán szereplő, a Magyarországon a föld által rejtett robbanószerkezetekről szóló összeállításunkban a nyomdai átfutás miatt még bombának tekintettük a Ferencvárosban talált eszközt.)
*
A szaktárca sajtóosztályán nem akartak nyilatkozni az ügyben, illetve fenntartották, hogy egy II. világháborús bombát találtak, és a tárca honlapján közzétett sajtóanyagot ajánlották figyelmünkbe. A hivatkozott HM-közlemény viszont ellentmondásosan számol be a bomba típusáról. Először azt állítják, hogy egy német gyártmányú, SB– 1000 típusú, aknahatású bombát találtak, majd lentebb már azt írják, hogy a IX. kerületben egy fel nem robbant II. világháborús, 2 tonnás, angolszász típusú bombát emeltek ki a tűzszerészek.
Közvetlenül az akció után még Hajdú Gábor ezredes is a német típusról beszélt, igaz, a tűzszerészparancsnok már akkor is azt mondta, hogy „másfél méter mélyen kellett leásni ahhoz, hogy kiderüljön, hogy a bombát a háború során valamikor már hatástalanították, a felső tárolócsavart eltávolítva kiderült, hogy a bomba üres.”
Hajdú Gábor tegnap viszont már egyértelműen azt mondta a Hír TV-nek: „Amíg a bomba bent volt a helyén, addig egyértelműen bomba volt, és annak kezeltük. Amikor kibontottuk, megnéztük, akkor közöltük, hogy nem bomba, másfél vagy két méter mélyen volt benne két csap. Ilyenkor egyértelmű, hogy nem bomba.”
A gőzkezelőt kedden a legszigorúbb biztosítás mellett, a tűzszerészek speciális teherautóján letakarva – rendőri kísérettel – szállították el a helyszínről. A bombának vélt ipari műemléket a Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint Sződligetre, egy tűzszerészeti telepre szállították, ahol egyszerű vashulladékként kezelik.
Az egy kilométer sugarú körben, több mint 15 ezer főt érintő ferencvárosi kitelepítés költségeiről nem nyilatkozik senki. A bombának vélt alkatrész miatt kiürítették a ferencvárosi tűzoltólaktanyát, valamint a „bomba” hatókörében lévő nagyobb üzleteket és a közszolgáltatók épületeit is. A helyszínen személyesen tájékozódott Szekeres Imre honvédelmi és Draskovics Tibor rendészeti miniszter. Utóbb Gyurcsány Ferenc köszönetét fejezte ki a kitelepítetteknek a türelemért, a hatóságoknak pedig a felkészültségért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.