Másként gondolkodó. Ez a kifejezés valamikor, nem is oly rég, úgy húsz éve a Kádár-korszakban azt jelentette, hogy ellenzéki. A másként gondolkodók szerint 1956 nem ellenforradalom volt, hanem forradalom. A másként gondolkodók megpróbálták kiüresíteni az olyan fogalmakat, mint proletár internacionalizmus, békeharc, a népek barátsága.
Az anyag nem vész el, csak átalakul. A frázisok sem vesznek el, csak átalakulnak – az adott kor új hívószavaivá. Korunk új hívószavai: globális felmelegedés, klímaváltozás, fenntartható fejlődés, megújuló energia. Vajon nem puszta frázisok-e? És nem jutnak-e hasonló sorsra, mint elődeik, a proletár internacionalizmus, a népek barátsága és a békeharc?
Ma már ha esik, ha fúj, történjék bárminemű időjárási esemény, az csakis és kizárólag a klímaváltozás illusztrációjaként értelmezhető. A legmagasabb nemzetközi körök is elfogadták, hogy küzdeni kell a klímaváltozás ellen. A hatalom ma klímaváltozásban gondolkodik, és előbb-utóbb szükségszerűen kitermeli a maga ellenzékét, másként gondolkodóit. Intő jel lehet, hogy egyszerre több ellenzéki könyv is megjelent klímaváltozásügyben a magyar piacon. A tőzsdepánikhoz hasonlóan előbb-utóbb lecseng a klímapánik is?
Maklári Tamás másként gondolkodik a klímaváltozásról, mint ahogy ma kell vagy szokás. Nem hajlandó félni. A demokrácia annyi, mint nem félni.
Ő, vélhetően öntudatlanul, a bibói elvet érvényesíti a pánikdiktatúrával szemben. A könyvcím is beszédes: Klímahisztéria és egyéb gyógyítható betegségek. Hamis próféták és próféciák a médiában.
A mostanában megjelent klíma témájú könyvek közül szerintem Maklári Tamásé a jelentősebb. Gyorsan le kellene fordítani angolra. Ehhez képest magyarul is egy nem épp könyvpiaci dominanciájáról ismert kiadó, a Stúdium Bt. jelentette meg, ezzel mintegy terjesztési falanszterbe is zárva – én például csak egy helyütt találkoztam vele, meg is vettem tüstént. És hogy miért jelentős könyv szerintem a Maklári Tamásé? Azért, mert általános érvényű. Maklári szerint a klímaváltozás nem az egyedüli pánikidol legújabb kori kultúránkban; ugyanakkor rendre bebizonyítja, hogy sok az eszkimó. Sok a frázis, és kevés a tény. Amit közmegegyezésnek vélünk, az valójában posztmodern babonák hálózata.
Thomas Kuhn szerint a paradigmák változnak. Életkoruk véges. Kopernikusznak ezerötszáz éves paradigmát, a geocentrikus világképet kellett megdöntenie. Maklári Tamásnak ennél fiatalabb eszmét, a klímaváltozási paradigmát kell megkérdőjeleznie. Ez hivatása és életfeladata. Ha győz, ismét miénk lehet a nyár.
(Maklári Tamás: Klímahisztéria és egyéb gyógyítható betegségek. Stúdium Bt., Budapest, 2008. Ára: 2200 forint.)
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
