Igazán méltó búcsú

Férfi vízilabda-válogatottunk elbúcsúzott a magyar közönségtől. Nemcsak azért, mert a gárda hamarosan útra kel Pekingbe, az olimpiára, hanem azért is, mert a margitszigeti publikum ezt a csapatot ebben az összeállításban bizonyára a hétvégi Unicum Kupán látta utoljára. És mind a küszöbön álló korosztályváltás, mind a póló jelentőségének jelenleg is zajló átértékelődése, mind a maiakat körülvevő, az eredményektől már független rajongás azt sejteti: az utódoknak nem lesz, nem lehet részük ekkora feltétlen imádatban. Hogy a nagy generáció nem érdemtelenül vált a szurkolók kedvencévé, azt még egyszer, utoljára itthon is bizonyította tegnap, hiszen példátlan különbséggel, 24-5-re verte Oroszországot.

2008. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gianni Lonzi, az Európai Úszó Liga, a LEN delegátusa ámuldozva figyelte, amint lassan, de biztosan mindkét lelátó megtelik a szigeti nyitott ötvenesben, és meg is jegyezte: Olaszországban bizony nem mennének ki ennyien egy barátságos mérkőzésre. Hozzátehetjük, nemhogy ott nem, a kotori öblöt, a dalmát tengerpartot, Belgrádot és Zágrábot kivéve a világ egyetlen szegletében sem. De talán a közönség is számot vetett azzal, hogy a találkozásra ebben a szereposztásban ez az utolsó alkalom.
Két héttel állunk azonban az olimpia rajtja előtt, úgyhogy ez nem a megfelelő pillanat a nosztalgiázásra. Folytassuk ezért inkább azzal, hogy együttesünk pénteken, a németek feletti 11-9 és szombaton, a horvátok elleni 10-10 alkalmával ugyanazokat a hibákat és erényeket vonultatta fel. A korábbiakhoz és rutinjához képest megengedhetetlenül sok ziccert rontott, Szécsi kapus megbízható átlaga és néhány bravúrja ellenére a csapat az elfogadhatónál több gólt kapott, mert dekoncentráltan védekezett, viszont mindkétszer maradt ereje és képessége a hajrá megnyerésére; más kérdés, hogy ezzel pénteken döntetlenről plusz kettőre, szombaton pedig mínusz kettőről döntetlenre mentette az állást. Történt mindez a sérült Kásás Tamás nélkül.
Kemény Dénes szövetségi kapitánytól szombaton azt kérdeztük, az edzőnek vannak-e eszközei a helyzetkihasználás javítására, mire ő így felelt: „Annyiban vannak, hogy a ziccerhibák egyik oka a nem megfelelő formánk, ezen mindenképpen változtatni kell. Másrészt ez a folyamat kumulálódik is, hiszen ha a játékos elront egy helyzetet, annak az emléke benne marad, ettől elbizonytalanodik, a következőhöz még bátortalanabbul áll oda, és így tovább. Ez a tendencia azonban könnyen megfordulhat, csak annyi kell hozzá, hogy az illető végre gólt lőjön.”
E vélemény vasárnap fényes igazolást nyert, pedig nem indult túl biztatóan a nap: a horvátok az első meccsen 11-8-ra felülmúlták a németeket, így a mieinknek, ha itthon akarták tartani az Unicum Kupát, legalább kilenc góllal kellett verniük az oroszokat. Akik az előző két olimpiáról hozott egy-egy ezüst- és bronzérmük után mintha szisztematikusan számolnák fel a sportágat, a július eleji malagai Európa-bajnokságon egy árva ponttal horgonyoztak le csoportjuk utolsó helyén, Pekingbe pedig ki sem jutottak. De ettől még az oroszok oroszok, és a kilenc gól is kilenc gól.
Épeszű ember nem gondolhatta, mégis már a 11. percben kialakult a kellő különbség: csapatunk 11-2-re vezetett. Félidőben 14-3, három periódus után 17-4 volt a részeredmény, az utolsó szakasz 7-1-es rohamával pedig megvalósult e sosem volt, sosem lesz 24-5. Játékosaink, valószínűleg átérezve az egyedi alkalmat, kegyelmi állapotban pólóztak, Biros például olyan gólokat „cunderezett”, hogy azok láttán a lövőhelyzet és a gólhelyzet fogalma is újraértelmezésre szorul. Valljuk be, a búcsúfellépésre a sors ajándéka volt az ideális ellenfél is; nagy név, kis tudás, még kisebb ambíció. De ettől még feledhetetlen e produkció, amelyet Kemény Dénes hivatalos formában így értékelt: „Az oroszok ellen nem lehet úgy készülni, hogy kilenc, tíz góllal megverjük őket, ebben a meccsben az is benne volt, hogy hárommal nyerünk. De olyan tempóban és olyan kiváló védekezéssel kezdtünk, hogy nagyon gyorsan, váratlanul, nagy különbséggel elhúztunk, és ez a folytatásra is kihatott.”
Ekkor nekiszegeztük a kapitánynak, felvetődött-e benne, hogy ennek a keretnek a hazai közönség előtt ez volt az utolsó mérkőzése, mire ő, mintha azt mérlegelte volna, mennyire nyíljon meg, rövid szünet és egy nagy levegő után belevágott: „Bevallom, fel. És amikor körülnézve, a félig telt lelátó helyett – hiszen vasárnap délben, simának ígérkező meccsre az lett volna a papírforma – megláttam, hogy csurig telt a tribün, ha nagyképűen hangzik is, de arra gondoltam, talán nemcsak bennem, hanem az emberekben is felvetődött.”
A szűnni nem akaró tapsvihar is ezt a meggyőződést erősítette, hiszen Unicum Kupát mifelénk már nem szokás ekkora lelkesedéssel ünnepelni. Persze inkább a magyar közönség búcsúztassa a csapatot a Szigeten, mintsem a szerb ellenfél az olimpia elő- vagy negyeddöntőjében.
Unicum Kupa, eredmények, szombat: Németország–Oroszország 11-8, Magyarország–Horvátország 10-10; vasárnap: Horvátország–Németország 11-8, Magyarország–Oroszország 24-5. A torna végeredménye: 1. Magyarország 7 pont (45-24), 2. Horvátország 7 (36-25), 3. Németország 3, 4. Oroszország 0.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.