Jelek, az idő üzenetei

P. Szabó Ernő
2008. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lelet – ezt a címet adta egyik vegyes technikával készült grafikájának Kelemen Kata, akinek munkái az Újlipótvárosi Klubgalériában tekinthetők meg. Kissé elmosódott, kékes árnyalatokban kirajzolódó formák jelennek meg a lapon, írásjelek, amelyeket mintha az évszakok szüntelen váltakozása, a nap és a fagy, a szél és az eső koptatott volna meg annyira, hogy már csak annyit tudjunk, hogy fontos üzenet fogalmazódott meg a felületen, de azt már ne, hogy pontosan ki üzent, mit és kinek. Ez azonban valójában nem is annyira fontos, hiszen nem archeológus, hanem művész interpretálja régi korok üzenetét, ezért a mű lényegéhez tartozik a sejtetés, amelynek révén hosszú asszociációsort indíthat el a nézőben a tér és az idő végtelenségével, a történelem, a kultúra egymásra rakódó rétegeivel, ahogyan az egyik falitextil címe mondja, a Kultúrák találkozásával kapcsolatban.
Az írás, az íráskép kapja a főszerepet a Magyar Iparművészeti Főiskola textil szakán, a nyomott anyag szakcsoportban diplomázott művész kiállításán, ahogyan az alkotások egy részének a címe (Titkosírás I–XVIII., Rúna, Iniciálé) jelzi, az íráson keresztül pedig láthatóan a különböző kultúrákban megjelenő általános emberi értékek megragadására, értelmezésére, újrafogalmazására törekszik. Ahogyan egyik nagyméretű textiljének a címe mondja, sajátos Jel-Képtárat hoz létre a különböző írásképekre utaló motívumokból, amennyire utal azonban az így létrehozott együttes a történelem előtti vagy éppen törzsi kultúrát létrehozó népek természet közeli életére, annyira személyes vallomás életről, művészetről, s mint a nemrégiben elhunyt művésztársnak, Kőmíves Istvánnak szóló ajánlás mutatja, emberi kapcsolatokról. Egyben pedig kiváló példája annak, hogy a különböző műfajokban megszületett alkotások milyen szerves módon kapcsolódhatnak egymáshoz, hiszen a nagyméretű textilek előkészítő fázisának is tekinthető grafikák önmagukban is teljes értékű kompozíciók, autonóm munkák. Kevés színnel dolgozik Kelemen Kata, grafikáit, textiljeit mégis a festői hatás, alapállás jellemzi, épp a visszafogottság miatt kap különös jelentőséget egy-egy jól elhelyezett színfolt. Kiállításának másik nagy értéke műveinek anyagszerűsége, a különböző textilanyagok, -technikák, a batikolás és a kollázs ötvözése, a síkban, illetve térben megjelenő textilben rejlő kifejezési lehetőségek gazdagságának megmutatása. A fentiekből következően a vállalás és a teljesítés igazi összhangja jellemzi az egyes műveket és együttesüket, ami az archeológusi és művészi munkánál egyformán hőn óhajtott, de sajnos igen ritkán elért eredmény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.