Nem tudni, hogy ezután ki kit utasított az OMSZ-nél, de este a budapesti mentésirányítási központ szolgálatvezető főorvosa már azt közölte az éjszakai műszak dolgozóival: mindenki kapcsolja ki a mobiltelefonját, mert mostantól a készülékeket még kikapcsolt állapotban sem viheti be senki a helyiségbe. Erről nevük elhallgatását kérő mentők számoltak be. Egyikük elárulta azt is, hogy Simon Marianna, az OMSZ főigazgató-helyettese egy utasítást is kiadott. „A saját telefonokat kikapcsolt állapotban kell tartani, azokat kizárólag pihenőidőben lehet használni. (…) Valamennyi itt dolgozó aláírásával köteles igazolni a rendelkezés megismerését” – állt a dokumentumban.
*
Tegnap beszámoltunk arról, hogy lapunk megismert olyan felvételeket, amelyek egyértelműen bizonyítják, a mentésirányítás átszervezése fejetlenséget és hibás szakmai döntéseket eredményezett, s ezek akár emberéletet is követelhettek. Arról pedig még június végén írtunk, hogy hat irányítóközpontot zárnak be a nyár folyamán az OMSZ-nél. Később, július elsejétől részlegesen át is szervezték az irányítást, ennek egyik lépése az volt, hogy a Közép-Magyarország régióban a nappali és éjszakai mentésirányítást szétválasztották. Korábban a budapesti, a ceglédi és a váci központok 24 órában irányították a területileg illetékes mentést, július elsejétől azonban a két vidéki város központja este hét és reggel hét óra között csak telefonügyeletet tart. Este hét után a régió összes hívása a budapesti központba fut be, ahol döntenek a mentési feladatok elosztásáról. Előfordul azonban, hogy a hívások egy részét nem a fővárosban, hanem a két kisebb vidéki irányítóközpontban fogadják, ilyenkor a felvett feladatot továbbítaniuk kell Budapestre, mert éjszaka nincs döntési jogkörük. Ezután a fővárosban döntenek arról, hogy a vidéken rögzített feladatot melyik kocsi lássa el.
Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője ezzel szemben azt állítja, hogy a mentőszolgálat a segélyhívásokat 2007 januárja óta az ország 26 pontján kialakított hívásfogadó központokban fogadja, de a rendszeren alapjaiban nem változtattak. Az OMSZ szóvivője érdemben nem cáfolta azt, hogy az átszervezés fejetlenséget és hibás szakmai döntéseket eredményezett, amely emberéletet is követelhetett. A tegnapi számunkban bemutatott beszélgetések (a helyszínt és a neveket a személyiségi jogok védelmében nem közöltük) ellenben ezt támasztják alá. A mentésirányításban uralkodó fejetlenség miatt mindkét esetben körülbelül tíz perccel később ért ki a mentő az életveszélyes állapotban lévő beteghez.
A mentésirányítás rendszeréről lapunk tegnap megkérdezte Horváth Zsoltot, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tagját is. A Fidesz szakpolitikusa szerint a sikeres irányítás alapfeltételei között szerepel, hogy az irányító ismerje valamennyi végrehajtó egység pontos helyzetét, állapotát és az általuk éppen végrehajtott feladatot. Kifejtette, az irányítónak rendelkeznie kell a terület pontos térképével és egy döntéstámogató rendszerrel, amely segít pontosan meghatározni az egyes esetek súlyosságát, valamint azt, hogy miként lehet a megfelelő szintű egységet a leggyorsabban a helyszínre juttatni. Horváth elmondta, hogy ezek a számítógépes rendszerek a világ számos országában jól működnek, de Ma-gyarországon nincs ilyen, a beszerzésére kiírt pályázatot nemrég módosították, ezért az késik. – Az alapvető bajt abban látom, hogy a megfelelő rendszerek felszerelése, betanítása nélkül kezdtek neki a központok felszámolásának, ami súlyos hiba volt, és a felelősség a politikai döntéshozókat terheli – tette hozzá a Fidesz képviselője.
Magyar Péterék lemásolták az Orbán-kormány energetikai programját, azzal akarják bizonyítani kormányzóképességüket
