Kincses Krakkó, Galícia és a Tátra

P. Szabó Ernő
2008. 08. 18. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyanarról, mégis másként – ha csak belelapozunk, akkor is feltűnik, mennyire különbözik a Jel-KÉP Kft. kiadásában, a Kelet– Nyugat útikönyvek sorozatban megjelent új útikalauz, a Krakkó Galícia és a Tátra az utóbbi években a könyvpiacot elöntő sok-sok más kiadványtól. A szerző, Farkas Zoltán megőrzi azokat a nemes hagyományokat, amelyeket a hatvanas-hetvenes években itthon is jó néhány színvonalas útikönyvsorozat vitt tovább, ugyanakkor számos olyan naprakész információt, praktikus tudnivalót tartalmaz, amelyek hiányában a mégoly színvonalas korábbi kiadványok is immár inkább az utazást megelőző „rákészülődés” során, s nem utazás közbeni segítségként használhatók.
Apropó, hatvanas évek… Éppen abban az időszakban vált Krakkó, Lengyelország egykori fővárosa, de a XVII. század, a királyi udvar Varsóba költözése után is a lengyelség szellemi, kulturális, művészeti központja a magyar fiatalok egyik legvonzóbb úti céljává. Nemcsak a Wawel vagy a főtér, a Rynek Glówny páratlan építészeti, művészeti emlékei, az egyetem sok évszázados múltja, vagy éppen a lengyel–magyar történelem sok közös emléke, a két nép hagyományos barátsága vonzotta az útra kelőket, de az a nyitottság, egyszersmind a hagyományok iránti tisztelet, amely a szocializmus korszakának mélypontján is jellemezte a várost és lakóit, s persze a kaland maga, ahogyan az autóstoppos a hegyeken át leereszkedve egyre közelebb került a városhoz. Összeolvadt a táj- és a városélmény s a műemlékek adta revelatív élményhez az esti dzsesszkoncertek, jófajta lengyel sörök adta élvezetek társultak. Farkas Zoltán könyvét olvasva nemcsak a régi élmények elevenednek föl, de az az érzés is egyre erősödik az olvasóban, hogy ami azóta történt Krakkóban, teljesen más, mint ami a jobb sorsra érdemes magyar műemlék városokban lejátszódott a rendszerváltozás után. Méltóságteljesen ősi és mégis fiatalosan dinamikus város képét rajzolja meg az útikönyv, amelynek lakói, közöttük a közel 150 ezer egyetemista, élhető világot teremtettek a maguk és a sok-sok Krakkóba látogató turista számára. Ebben nyilván annak is szerepe volt, hogy a város már 1978-ban, a világ tizenkét rendkívüli nevezetessége közül elsőként rákerült az UNESCO világörökség listájára, de annak nyilván még nagyobb fontosságot tulajdoníthatunk, hogy a nemzeti történelem, a vallás és a művészet emlékeit nem jól kamatoztatható árucikknek, hanem személyesen és közösen is megélt értéknek tartják lengyel barátaink.
Ugyanígy a természet kincseit is, amelyeket a Tátrától kezdve a Pinenieken át az Ojcówi Nemzeti Parkig szintén részletesen bemutat az útikönyv. Szó esik természetesen a galíciai városokról és falvakról, a népi kultúra értékeiről, a konyhaművészetről, a bevásárlási lehetőségekről s a könyv egészét átszövik a különösen érdekes részleteket bemutató keretes írások, illetve a lengyel–magyar kapcsolatokra vonatkozó utalások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.