Ütemezetten halad a Demján Sándor 1+1 kkv-beruházásélénkítő támogatási program, csupán egy hét leforgása alatt megduplázódott a támogatási kifizetések összege. A programot lebonyolító Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség eddig több mint 20 milliárd forint támogatást utalt ki, melynek köszönhetően 205 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás kezdheti meg a tervezett fejlesztését – írta a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye, amiről egyébként Szabados Richárd, kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár is beszélt a közösségi médián tett bejegyzésben.
A jelentős érdeklődésre és a magas beruházási igényre reagálva a kormány az eredetileg meghatározott 48 milliárd forintos keretet 130 milliárd forintra emelte, amely lehetővé tette a támogatott projektek számának több mint háromszorosára növelését.
Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár kiemelte: nagyon sokféle méretű és igényű cég nyert el támogatást, a mikrovállalkozások egy-két darabos kisebb eszközbeszerzésétől, a középvállalatok több száz millió forintos gyártósorbővítéséig terjed a skála. Az eddigi adatok alapján az egy projektre jutó átlagos támogatási összeg 78 millió forint, amelyhez a vállalkozások legalább ugyanekkora mértékű saját forrást biztosítanak. Ennek eredményeként a megvalósuló fejlesztések értéke átlagosan eléri a 160 millió forintot. A szabályozás értelmében a beruházások legalább 40 százalékát gyártási vagy szolgáltatási technológia fejlesztésére szükséges fordítani, ami jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a hazai kis- és középvállalkozások modernebb, hatékonyabb eszközökkel tudjanak dolgozni a jövőben.
– Megdupláztuk a kifizetéseket az „1+1” programon belül, nézzük meg hogyan állunk – mondta Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár egy friss Facebook-bejegyzésben.
– Összesen 1325 céget értesítettünk már arról, hogy jogosultak 104,5 milliárd forintnyi támogatásra. Ebből július 8-án az első százat értesítettük, az értesítés mellett már folyósítást is kaptak – körülbelül tízmilliárd forintról, és most július 15-ével újabb 105 ügyfél kapott folyósítást, ugyanekkora összegben.
Így összesen már 205 ügyfélnél járunk, és húszmilliárd forintnyi folyósításnál – fogalmazott az államtitkár.
– Mi jön még? – tette fel kérdést.
– A tervek szerint július végéig 40 milliárd forintot szeretnének folyósítani, illetve augusztus végére pedig a teljes 104,5 milliárdot szeretnék kiutalni az ügyfeleknek – mondta Szabados Richárd.