Kormányötletek a foglalkoztatásra

Nyolcszázezer embert, az ország lakosságának nyolc százalékát szeretné munkára fogni a Gyurcsány-kormány, mivel álláspontja szerint a jelenleg inaktívak közül számos anya, nyugdíjas, álláskereső és tanuló tudna dolgozni, mégsem teszi. A foglalkoztatás ösztönzésére képzéseket indítanának, illetve szigorítanák a család-támogatási szabályokat.

Pilári Darinka
2008. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kidolgozott javaslatokkal készül a Gyurcsány-kormány őszre a családtámogatási, a segélyezési és a szülői szabadságok rendszerének átalakításával kapcsolatban. Egyelőre azonban ötletelés zajlik, hiányoznak a konkrétumok a társadalmi vitára bocsátott „dokumentumból”. Alapérték a munka – ezen társadalompolitikai megközelítést javasolja a szaktárca a szociális támogatási rendszer átalakításáról szóló társadalmi vitaanyagban, amelyben a Szociális és Munkaügyi Minisztérium elismeri: a hazai álláskeresési és a szociális támogatási rendszer nem ösztönöz a munkavállalásra. Ezért a kormány célja az Út a munkába program zászlaja alatt több mint nyolcszázezer munkavállalói korú, de jelenleg inaktív ember foglalkoztatásának elősegítése. A munkaerő-tartalékot, az ország lakosságának nyolc százalékát a minisztérium a nyilvántartott álláskeresők, az anyák és a korhatár alatti vagy indokolatlanul rokkanttá vált nyugdíjasok körében keresi.
A foglalkoztatás ösztönzése képzésekben és a rendszer szigorításában válhat gyakorlattá. A kormányprogram részeként megvalósuló képzésekbe 134 ezer főt, a rendszeres szociális segélyezettek köréből 15-20 ezer főt tudnak majd bevonni. A közcélú munkával összesen nyolcvanezer ember köthető le a tervek szerint, de a közfoglalkoztatások megszervezésében a felelősség az önkormányzatoké lenne.
A szociális tárca másik, a szülői szabadságok rendszerének átalakításáról szóló javaslata a főállású anyaság főállású szülőségre változtatását (az apák is kaphatnának támogatást), illetve a gyed összege felső határának eltörlését tartalmazza. A minisztérium nők és férfiak társadalmi egyenlősége osztályának egy munkacsoportja szakértői anyagában azokból a megállapításokból indul ki, hogy Magyarország költ a legtöbbet a kisgyermekes szülők otthonlétét támogató rendszerre, és az anyák foglalkoztatási szintje nálunk a legalacsonyabb Európában. A munkacsoport szerint Magyarországon jelen pillanatban a gyermekek után járó juttatások rendszere egyfajta szent tehénként tűnik fel, és a társadalom annak ellenére ragaszkodik a megszokott struktúrához, hogy a rendszer előnytelen és anomáliákkal tűzdelt.
– Bár a kormány azt kommunikálja, nem nyúltak hozzá az anyasági támogatásokhoz, a jelenleg társadalmi vitára bedobott elképzelés, miszerint átalakítanák a családtámogatási rendszert, azon belül az anyasági támogatások egy részét, hasonlóságot mutat az MSZP korábbi gyakorlatával – mondta lapunknak Soltész Miklós. A Fidesz–KDNP népjóléti kabinetjének vezetője szerint a kommunikáció szintjén elhangzik, hogy nem nyúl hozzá a kormány a családi pótlékhoz, a gyeshez, a gyedhez, majd törvénymódosításokkal áll elő.
Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter már többször leszögezte, a családi pótlék korlátozását nem tartja megoldásnak, ugyanakkor új eszközt vezetne be, ha a család – mint fogalmazott – nem működik megfelelően. Ebben az esetben ugyanis, a tárca vezetője szerint, a családi pótlék egy időre természetbeni juttatássá alakulna, és fontosnak nevezte azt is, hogy a gyerekek óvodába, iskolába járjanak. Ez utóbbi céllal kapcsolatban említésre méltó az a tavalyi évről szóló kimutatás, miszerint összesen 1220 iskolát és óvodát szüntettek meg az országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.