Információink szerint az első tűzszerész elleni támadáshoz bizonyítottan használt rádió-távirányítású, rögtönzött robbanószerkezet (amerikai terminológia szerint RCIED) működésének nagyobb eséllyel elejét vehették volna, amennyiben a csapatok nem statikus, hanem úgynevezett intelligens rádiózavarást alkalmaznak, azaz ha lett volna erre alkalmas berendezésük. A szövetségi (meg nem erősített hírek szerint amerikai) forrásból származó, adományként kapott adóik azonban messze nem a legkorszerűbb technológiát képviselik, amire pedig szükség lenne – a sztereotípiák ellenére – rendkívül találékonynak bizonyuló afgán ellenálló csoportokkal szemben.
*
Nyilvános kiadványokban is olvasható, hogy amennyiben egy merénylet alkalmával használt rádió-távvezérlő nem működött, azonnal más megoldást kerestek, kapunyitók, gyermekjátékok és a legkülönbözőbb, kereskedelmi forgalomban beszerezhető adó-vevők széles skáláját kipróbálva a pokolgépek felrobbantására.
Amint a rögtönzött szó is utal rá, kis túlzással, nincs két ugyanolyan RCIED, így az ezek működését leblokkoló zavaróknak is képeseknek kell lenniük idomulni minden új helyzethez. Ezért is nevezik ezt a technológiát intelligensnek, szemben a statikus módszerekkel, amelyek mindig ugyanazt az esetet veszik alapul – magyarázzák a kérdésben járatos szakemberek.
Az afganisztáni hadszíntér kihívásainak megfelelő önvédelmi berendezések hiánya annál is inkább érthetetlen, mert Magyarországon a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal támogatásával jelenleg keresnek megoldást erre a problémára. A Jedlik Ányos program keretében zajló Interjam fejlesztési projektben a Műegyetem széles sávú és villamosságtan tanszéke, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem elektronikai hadviselés tanszéke, a HM Elektronikai Igazgatósága, valamint a Sagax Kft. állt össze, hogy a magyar tudásbázist ötvözze a kereskedelmi forgalomban kapható korszerű alkatrészek nyújtotta lehetőségekkel. Mint azt a százmillió forintos nagyságrendű projekt vezetője, Eged Bertalan lapunknak elmondta, az úgynevezett szoftverrádió-technológiával ma már lehetséges olyan berendezések létrehozása, amelyek a rendelkezésre álló rendkívül rövid idő alatt képesek reagálni a robbantást indító jelre, és megakadályozni, hogy az beindítsa a pokolgépet. Bár a területen külföldi referenciákkal is rendelkező kft. által vezetett fejlesztés egy része elkészült, a haladást nem könnyítik meg a finanszírozás nehézkes mechanizmusai, a felmerülő bürokratikus akadályok, illetve a kormányzati átalakításból fakadó problémák. A célul kitűzött integrált elektronikai hadviselési rendszer egyes részegységei az idén ősszel prototípus-stádiumba kerülnek, és a fejlesztő csapat szeretné, ha munkájukkal mihamarabb hozzájárulhatna a magyar katonák biztonságához – mondta a projektvezető.
Eltűnt iparág. Orion, Videoton, Mechanikai Laboratórium, Távközlési Kutatóintézet, Híradástechnikai Vállalat, Budapesti Híradástechnikai Gyár, Finommechanika Vállalat és Labor MIM. Ezek a sokak számára máig ismerősen csengő cégnevek testesítették meg egykor a magyar védelmi elektronikai ipart, amely fénykorában, az akkori lehetőségek szabta kereteken belül jelentős sikereket könyvelhetett el nemcsak itthon, hanem szerte a világon. A rendszerváltást követően velük együtt egy olyan nemzeti iparág és kultúra szállt sírba – kusza privatizációs ügyletektől és hazai döntéshozói érdektelenségtől kísérve –, amelynek hiánya ma érzékenyen érinti az aszimmetrikus hadviselés körülményei között tevékenykedő, expedíciós feladatokat ellátó Magyar Honvédséget.
A tiszások túlnyomó többsége sem akar kétpárti parlamentet
