A megegyezésre keresztet lehet vetni – fogalmazott tegnap Borbély László miniszter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alelnöke a Magyar Polgári Párt (MPP) képviselőivel folytatott megbeszélést követően. A két erdélyi politikai alakulat második vonalbeli vezetői a Romániában novemberben rendezendő parlamenti választásokon való esetleges együttműködésről tárgyaltak Marosvásárhelyen, a polgári alakulat márciusi bejegyzése óta először rendezett kétoldalú találkozó azonban kudarcot vallott. Miközben ugyanis az RMDSZ arra várt választ, hogy az MPP elfogadja-e a belső koalíció létrehozására tett ajánlatát, a polgáriak továbbra is választási koalíció megkötését szorgalmazták. Árus Zsolt MPP-alelnök azt javasolta a kormányon lévő szövetségnek, a belső koalíció lehetőségének megvitatása előtt forduljanak közösen az országos választási bizottsághoz, hogy a hat képviselői és három szenátori mandátum megszerzését feltételező alternatív küszöb érvényes-e a pártok közötti választási koalícióra is. Borbély azonban leszögezte: mindez szerinte a polgáriak negatív hozzáállására vall, az RMDSZ ebbe nem megy bele, nem hajlandó „játszadozni” a magyar közösség érdekképviseletével, augusztus 4-től pedig nekilát a jelöltállításnak.
*
Sőt az RMDSZ elvetette a találkozón szintén jelen lévő Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) alelnöke javaslatát is, miszerint a két alakulat a jövő héten üljön ismét tárgyalóasztalhoz.
Mint ismeretes, az RMDSZ ajánlata értelmében az MPP jelöltjei a tulipán színeiben indultak volna a parlamenti megmérettetésen, és a júniusi helyhatósági választásokon országosan elért 15 százalékos eredmény arányában kaptak volna befutó helyeket. Markó Béla elnök szerint az RMDSZ listáin ily módon bejutó polgári politikusok megtarthatnák önállóságukat, pártjuk álláspontját képviselhetnék a majdani frakcióban, a román parlament mindkét házában saját kezdeményezéssel is élhetnek. Kivételt képeznének azok a döntések, amelyek a romániai magyar közösség egységes parlamenti fellépését teszik szükségessé. Ezt a napokban Orbán Viktor Fidesz- és Tőkés László EMNT-elnök a megegyezésre kiválóan alkalmas, reális alapokon nyugvó ajánlatnak nevezte.
Szász Jenő MPP-elnök ezzel szemben a választási koalíció híve, ez esetben ugyanis a pártkoalíció akkor is átlépi az ötről nyolcszázalékosra emelkedő parlamenti küszöböt, ha csak hat képviselői és három szenátori mandátumot szerez. Az RMDSZ azonban úgy véli: a román választási törvény nem fogalmaz egyértelműen, hogy érvényes-e az alternatív küszöb a választási koalíciókra is; szerinte ezáltal fennáll a veszélye, hogy az így szerzett mandátumokat óvás esetén visszavonja a választási hatóság.
A polgári párt Kovászna megyei szervezete különben a tegnapi megbeszélésen javaslatot tett egy úgynevezett kettős belső koalíció létrehozására. Az elképzelés szerint Kovászna és Hargita megye hat egyéni képviselői, valamint három szenátori kerületében a két alakulat MPP-s színekben indítana közös listát, az összes többi romániai választókerületben csak az RMDSZ indítana jelölteket, listájára pedig felvenne egy Maros megyei MPP-s politikust is. A javaslatot azonban az RMDSZ delegációja nem fogadta el. Markó Béla RMDSZ-elnök tegnap úgy vélekedett: az MPP rosszul döntött a belső koalíció elutasításával, a szövetség pedig a polgári párt szavazótáborának „meggyőzésére” törekszik a jövőben. Szász Jenő lapunknak korábban úgy nyilatkozott: a megegyezés meghiúsulása esetén az MPP önálló pártként vagy független jelöltek indításával vehet részt a parlamenti választásokon.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!