Botrányos események kísérték tegnap a Hősök terén megtartott rendőr- és honvédtisztavatást. A központi rendezvényt szervezők gyakorlatilag meggyaláztak egy történelmi zászlót, ráadásul a leendő tisztek az idén a Szent Korona nélkül tettek esküt.
Az eseményről élőben tudósító köztévés riporter – egy számára előre odaadott tájékoztató anyag alapján – így konferálta fel a tisztavatáson először szereplő történelmi zászló meghamisítását: „(…) egy vörös-fekete csíkos zászló, amelyen mintha kétszer látszana a vörös-fekete: jobb fent és bal lent. Ez Mátyás király fekete serege zászlajának másolata.” Kiderült azonban, hogy az eredeti zászlót nem pontosan másolták le, a hamisítást pedig egy abszurd történettel magyarázták meg. A zászló eredetileg természetesen vörös-ezüst (Árpád-sávos) volt. (A heraldika szabályai szerint nem használhattak fehéret, csak ezüstöt.) S hogy miért lett a zászló másolata mégis vörös-fekete? A magyarázat szerint azért, mert azt egy Corvináról másolták, s a Corvinában levő kép ezüsttartalma az eltelt évszázadok alatt feketére oxidálódott – mondta a riporter –, és a krónika iránti hagyománytiszteletből lett a zászló fekete.
A műsorban Bocskai István HM-szóvivő kitért arra is, hogy egy új hagyományrendszer van születőben, és azok a manifesztumok, tárgyak, amelyek eddig jelképezték a tisztavatást (minden bizonnyal a Szent Koronára gondolt), azok kikerülnek ebből.
Egy ilyen elfelejteni kívánt manifesztum lehet az eskü szövegének utolsó sora is, amely így hangzik: „Isten engem úgy segéljen!”. Azt ugyanis az esküt előre mondó rendőr- és honvédtiszt is kihagyta a szövegből. Bocskai István ezzel kapcsolatban megjegyezte, az „Isten engem úgy segéljen!” mondat része ugyan az eskü szövegének, de mindenki világnézete szerint eldöntheti, hogy mondja, vagy nem mondja azt. Úgy tűnt azonban, mintha a szöveget előre mondó két embert kiválasztották volna a feladatra, hiszen a helyükön maradó honvéd- és rendőrtisztek egy emberként kiáltották az utolsó sort.
Kitett magáért Szekeres Imre honvédelmi miniszter is, akinek beszédével ezúttal nem előadás-technikai – tavasszal, a svéd harci repülők köszöntésekor meglehetősen érdekesen remegett a hangja –, hanem tartalmi problémák voltak. Kijelentette, hogy büszkék lehetünk a 160 éves Magyar Honvédségre, hozzátéve, a korábbi hősök ma is példaképeink. Ebben a vonatkozásban Stromfeld Aurélt, aki a Tanácsköztársaság idején, 1919 májusától a Magyar Vörös Hadsereg vezérkari főnöke volt, együtt említette Maléter Pállal.
Szombaton érkezik az ítéletidő, így tudja megelőzni a károkat
