Hétévi mélypontra esett a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet világgazdasági hangulatmutatója, amely 92 országban 1025 gazdasági szakértő megkérdezése alapján készült. Az index a harmadik negyedévre 73,4 pontra csökkent a második negyedévi 81,4 pontról. A tavalyi harmadik negyedévre még 113,6 pont volt a mutatószám, amely száz fölött a bizakodók többségét, száz alatt a peszszimisták többségét jelzi. A mostani harmadik negyedévben a hat hónapra előretekintő várakozások részmutatója 61,4 pontra, majdnem 18 éves mélypontra csökkent a második negyedévi 66,7 pontról, s a tavalyi harmadik negyedévi 100,0 ponthoz képest.
Az átfogó hangulatmutató újabb nagy csökkenését főként Nyugat-Európa és Ázsia okozta, Észak-Amerikában a helyzet már nem rosszabbodott – jegyezték meg a közleményben. Az észak-amerikai átfogó mutató 62,7 pontra emelkedett a második negyedévi 60,9 pontról, a széles nyugat-európai mutató viszont 63,1 pontra, 1993 tavasza óta a legalacsonyabbra zuhant a második negyedévi 75,9 pontról. Az ázsiai mutató 75,9 ponton a legrosszabb hat és fél éven belül, miután a második negyedre
88 pont volt – tette közzé az MTI. Mindent egybevetve az Ifo elemzői úgy vélik, a következő hat hónapban a gazdaság tovább lassul az euróövezet minden országban.
Az inflációs várakozások jóval magasabbak, mint az év elején, így az Ifo szakértői hat hónapon belül újabb kamatemelésre számítanak az Európai Központi Banktól. Hozzátették: ezt módosíthatja, ha a kőolaj tartósan olcsóbb lesz, a felmérés júliusi készítésekor ugyanis az olajpiaci áresés még alig kezdődött meg. Az Ifo németországi üzleti bizalmi mutatója, hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján, júliusra 97,5 pontra, majdnem hároméves mélypontra csökkent a júniusi 101,2 pontról. Száz pont alatti értéke évek óta először jelezte a pesszimisták többségét – közölte az MTI.
Az euróövezetben júliusban átlagosan 4 százalékos volt a tizenkét havi infláció, csakúgy, mint júniusban, rekordon a közös statisztika 1997-es bevezetése óta. A gyorsuló ütem tavaly szeptember óta jár az Európai Központi Bank legföljebb 2 százalékos célja fölött. A maginfláció júliusban 1,7 százalékra apadt a júniusi 1,8 százalékról. A tizenkét havi maginfláció legutóbb márciusban volt 2,0 százalékon.
Szombaton érkezik az ítéletidő, így tudja megelőzni a károkat
