(miből főznek Csopakon halászlét )

Kristóf Attila
2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, huszonnyolc évnyi közvetlen tapasztalat elegendő-e ahhoz, hogy a Balaton halállományával kapcsolatban néhány megjegyzést tegyek. Ha emlékezetemben felidézem a hatvanas évek nagy balatoni halpusztulását, abban kell bíznom, hogy a tó mostani állapotában, elsősorban a vízminőség (csatornázás stb.) javulása miatt hasonló szörnyűség aligha következhet be. Mennyiségi szempontból pedig eleve lehetetlen akkora halpusztulás, mivel mindösszesen nincs annyi élőlény a vízben, mint amennyi egykor kiveszett. A jelenlegi állapotot, amelyet a balatoni halgazdaság körülbelül kilencven tonna ponty betelepítésével vélt elfogadhatóvá tenni, nyilvánvalóan sok kollektív emberi mulasztás, mohóság, haszonlesés, tolvajlás, szakértelemhiány hozta létre, s egyelőre nem látok rá esélyt, hogy bármifajta szervezett erőfeszítés, jó szándék helyrehozná. Nem tudok válaszolni arra a kérdésre, hogy hová tűnt a hal a Balatonból, de azt már önmagában nevetségesnek érzem, hogy egy kevés embernek megélhetést biztosító halászati vállalkozás valós vagy vélt érdekei, kétségbe vonható szakértelme és anyagi elvárásai határozzák meg e téren a Balaton jövőjét.
A Magyar Nemzet közel ötven éve feszegeti ezt a kérdést, de ezalatt közjogi értelemben semmi sem változott, horgászati, turisztikai szempontból nézve pedig szisztematikusan romlott, a fogási lehetőségek évről évre tendenciózusan csökkentek. Ráadásul, ha valaki például balatoni süllőt vagy „őspontyot” akar enni, nem talál üzletet a Balaton környékén, ahol olyan halat vásárolhatna, amelyet biztos, hogy a tóból fogtak ki. A rámenősebb vendéglősök rabsicokkal vannak kapcsolatban, nem a Tescóval, így a mocsárízt némelyiknek sikerül az étlapról száműzniük. De újabban már a legfelkészültebb orvhalászok is panaszkodnak, hogy fehér hollót könnyebb fogni a Balatonban, mint nagy fogast.
Hadd említsek meg egy tipikus esetet. A csopaki nyugdíjas horgászok halászléfőző versenyt rendeztek a nyár közepén, és mit gondol a nyájas olvasó, saját fogásuk mire volt elegendő és (szűkösen) alkalmatos? Az alaplére, ami keszegből is elkészíthető, de pontyfej, csont és farok nélkül nem az igazi. A ponty a halászlébe, ha hiszik, ha nem, Tatabányáról érkezett.
Ha erre valaki azt mondja, hogy a csopaki régi öregek nem tudnak horgászni, akkor helyettük is megsértődöm. Volt itt olyan időszak is, tíz-tizenöt esztendeje, amikor a napi normája egy-egy nyugdíjasnak három ponty és három kárász volt. Szóval a tatabányai ponty a csopaki halászlébe, bárhonnan nézzük is: szégyen. És bármilyen jó a szakács, az importált halászlé-alapanyag ízre, illatra, zamatra meg sem közelíti a balatonit. A multiknál ugyan kapható hal dögivel, de a hamisított méz példáján okulva feltételezhetjük, hogy egy jó nyugati áruházlánc akár kopoltyú- és pikkelyátültetésre is képes.
A múltkoriban arról írtam, hogy a ponty megfogyatkozásában Csopak környékén valószínűleg a nagy harcsák a bűnösök. Most azt mondom: legfeljebb bűnrészesek. Ötöd-hatod rendű vádlottnak tekinthetők.
Hogy ki itt az elsőrendű vádlott? Minden bizonnyal a tó tulajdonosa, a magyar állam, a mindenkori magyar kormányok, illetékes minisztériumok, amelyek mindeddig képtelenek voltak arra, hogy a balatoni „halzsákmány” ügyében megfelelő döntést hozzanak, s olyanokra bízzák a tó kezelését, a halak telepítését és védelmét, akik szeretettel közelednek és értenek hozzá, s nem a lehalászásából remélnek hasznot húzni. Tudom, egy ilyen hatalmas vízterület védelme, gondozása nagy feladat, adna munkát és jövedelmet a halászoknak is, a horgászoknak pedig a halbőség sok örömet. Hogy valamely optimális megoldás helyett miért romlik folyamatosan a helyzet, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.