Az állítólagos kegyeletsértés, majd az azt követő tömegverekedés utáni felszított indulatok jellemezték a lőkösházi falugyűlést, amelyen minden érintett és érdekelt fél képviseltette magát. A faluvezetés szándéka a konfliktus rendezése volt, ám a helyszínen azt tapasztalhattuk, hogy a probléma mélyebb gyökerű. Kis híja volt, hogy a feszültség nem lobbant ismét lángra. Kiderült, a múlt heti tettlegesség óta is mindennaposak a Békés megyei településen az emberek elleni atrocitások, sokan az utcára is félnek kimenni, gyermekeiket pedig nem merik a játszótérre engedni.
Tarr Lajos lőkösházi polgármester a falugyűlésen elítélte a háborúskodást, s jelezte eltökéltségét a megoldás keresésére. Szégyenteljes cselekedetnek, bűncselekménynek nevezte a sírrongálást, mint ahogy megbélyegezte a polgárőrök elleni támadást is. Sőt újabb eseteket említett, amelyekről eddig nem értesült a nyilvánosság: vasvillás támadás érte Polczer Valter állatorvost, Stír Mihály sportköri elnököt pedig megverték, majd halálosan megfenyegették, sőt egy polgárőr is fejsérülést szenvedett. – Sajnos, úgy néz ki, hogy a kapun kilépve bárki áldozat lehet – konstatálta a polgármester. – Nem engedhetjük meg, hogy eluralkodjon a tarthatatlan állapot! Itt rendnek kell lenni, cigánynak és nem cigánynak muszáj megegyezni az együttélés minimális szabályaiban.
Tábi Tibor rendőr alezredes arról számolt be, hogy a sírgyalázás miatt nyomoznak, a súlyos testi sértést okozó garázdák ellen pedig büntetőeljárást folytatnak. Éjjel-nappal járőröznek, a szolgálatot megerősítették, újabb jogsértés szerinte nem történt. A közbiztonság helyreállítható, ők minden bejelentésre reagálnak, és szükség esetén azonnal intézkednek. – Az igazságosztás a bíróság dolga, a lakosság gyakoroljon önmérsékletet – kérte Tábi Tibor. Hudák Pál rendőr ezredes arra hívta fel a figyelmet, hogy Békés megye bűnügyi fertőzöttsége csökkent, a lőkösházi egyedi, elszigetelt jelenség. Ugyanakkor nem cáfolta a feszültség tényét, amelynek elburjánzása ellen szerinte muszáj tenni valamit. Drágos József, az Országos Cigány Önkormányzat alelnöke szomorú eseményként értékelte a történteket. Törvénytisztelő magatartásra szólította fel a romákat, s arra kérte a polgárőröket, hogy ne etnikai alapon ítéljenek.
– Nincs nálunk cigány–magyar ellentét – szögezte le Sebők István, az önvédelmi szövetség, a leendő polgárőrség vezetője.
– Két család nem tudott és a jelek szerint nem is akar beilleszkedni. Ittas fiataljaik lovas fogaton vágtatnak át a falun, s közben azt ordítozzák, hogy kinyírják a magyarokat, felgyújtják a házaikat. Az egyenruha tekintélye mit sem ér, a rendőrök inkább minket igazoltatnak, s nem a bűncselekmények elkövetőit kapják el. A normális cigányok is elítélik a rendbontó hangadókat.
A kedélyek nem csitultak a lőkösházi falugyűlésen. Jakab Mária olyan bűncselekményekre irányította a figyelmet, amelyeket nem romák követtek el. Samu Tamás Gergő, a Jobbik térségi vezetője pedig egyenesen a polgárháború veszélyét vázolta fel, ha a dolgok így mennek tovább az országban. Mindenesetre úgy fest, az előre meghirdetett cigánybál egyelőre elmarad Lőkösházán. A falunapot viszont várhatóan megtartják.
Magyar Péterék lemásolták az Orbán-kormány energetikai programját, azzal akarják bizonyítani kormányzóképességüket
