Napi sajtószemle

2008. 08. 04. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

FOREIGN POLICY
Az Egyesült Államok második legbefolyásosabb külpolitikai folyóirata május–júniusi száma a tekintélyes brit Prospect magazinnal együtt listát készített a világ száz legfontosabb „közéleti
értelmiségijéről”, amelyet május 30-i szemlénkben ismertettünk. A folyóirat ezt követően arra kérte olvasóit, hogy rangsorolják e százból azokat, akik szerintük a világ legbefolyásosabb húsz értelmiségije, azaz a leginkább hatnak korunk embereinek gondolkodására. Félmillió olvasó szavazata alapján a sorrend a következő: 1. Fethullah Gülen török vallási vezető, iszlám tudós. Gülen 1999-ben menekült el Törökországból az Egyesült Államokba, mert hazájában azzal vádolták, hogy vallási tanaival aláássa az atatürki szekularizmust. 2. Muhammad Junusz, a bangladesi mikrofinanszírozó, aki azzal kezdte tevékenységét, hogy 27 dollár értékű pénzt adott kölcsön szegény vállalkozóknak. 2006-ban elnyerte a béke Nobel-díjat. 3. Juszuf al-Karadavi egyiptomi–katari pap. Az al-Dzsazíra televízión a Sária és az élet című tévéprogramot vezeti. Hetente ad ki „fatvát”, például az alkohol tilalmáról vagy arról, hogy harcolni kell az Irakban állomásozó amerikai haderő ellen. A Mozlim Testvériség szellemi vezetője. Elítélték a szeptember 11-i támadásokkal kapcsolatban, és általában helyesli a megszállók elleni öngyilkos merényleteket. 4. Orhan Pamuk török regényíró, aki a legavatottabban ír hazája Kelet és Nyugat közötti nehéz táncáról és arról, hogy milyen az emberek viszonya a valláshoz, a demokráciához és a modernitáshoz. 2006-ban irodalmi Nobel-díjat kapott. 5. Aicaz Asan pakisztáni ügyvéd és politikus. Tavaly hétszer tartóztatták le. A legnépszerűbb politikusok egyike. 6. Amr Haled egyiptomi mozlim tévéprédikátor.
Korábban könyvelő, majd rocksztár igehirdető. 7. Abdolkarim Sorus iráni vallásfilozófus. Vegyészetet is tanított. Szufi költő és történész. A világ első számú iszlám filozófusának tartják. Mivel az iráni demokratikus aktivistákat támogatta és a mullahokkal összeakasztotta a bajszát, Európába, majd az Egyesült Államokba emigrált. 8. Tarik Ramadan, az egyik legvitatottabb mozlim teológus. Sokan antiszemitának tartják és azt állítják, kapcsolatokat tart fenn a terroristákkal. 2004-ben az amerikaiak megtagadták tőle a vízumot, amikor egyetemi előadás megtartására hívták. 9. Hamud Mamdani ugandai kultúrantropológus. A New York-i Columbia Egyetem tanára. 11. Sirin Ebadi iráni jogász és emberjogi aktivista. 2003-ban béke Nobel-díjat kapott. 12. Az amerikai nyelvész és politikai aktivista, Noam Chomsky, akinek gondolataival a magyar sajtóban jobbára csak lapunkban találkozhatnak az olvasók. 13. Az amerikai béke Nobel-díjas Al Gore.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.