FOREIGN POLICY
Az Egyesült Államok második legbefolyásosabb külpolitikai folyóirata május–júniusi száma a tekintélyes brit Prospect magazinnal együtt listát készített a világ száz legfontosabb „közéleti
értelmiségijéről”, amelyet május 30-i szemlénkben ismertettünk. A folyóirat ezt követően arra kérte olvasóit, hogy rangsorolják e százból azokat, akik szerintük a világ legbefolyásosabb húsz értelmiségije, azaz a leginkább hatnak korunk embereinek gondolkodására. Félmillió olvasó szavazata alapján a sorrend a következő: 1. Fethullah Gülen török vallási vezető, iszlám tudós. Gülen 1999-ben menekült el Törökországból az Egyesült Államokba, mert hazájában azzal vádolták, hogy vallási tanaival aláássa az atatürki szekularizmust. 2. Muhammad Junusz, a bangladesi mikrofinanszírozó, aki azzal kezdte tevékenységét, hogy 27 dollár értékű pénzt adott kölcsön szegény vállalkozóknak. 2006-ban elnyerte a béke Nobel-díjat. 3. Juszuf al-Karadavi egyiptomi–katari pap. Az al-Dzsazíra televízión a Sária és az élet című tévéprogramot vezeti. Hetente ad ki „fatvát”, például az alkohol tilalmáról vagy arról, hogy harcolni kell az Irakban állomásozó amerikai haderő ellen. A Mozlim Testvériség szellemi vezetője. Elítélték a szeptember 11-i támadásokkal kapcsolatban, és általában helyesli a megszállók elleni öngyilkos merényleteket. 4. Orhan Pamuk török regényíró, aki a legavatottabban ír hazája Kelet és Nyugat közötti nehéz táncáról és arról, hogy milyen az emberek viszonya a valláshoz, a demokráciához és a modernitáshoz. 2006-ban irodalmi Nobel-díjat kapott. 5. Aicaz Asan pakisztáni ügyvéd és politikus. Tavaly hétszer tartóztatták le. A legnépszerűbb politikusok egyike. 6. Amr Haled egyiptomi mozlim tévéprédikátor.
Korábban könyvelő, majd rocksztár igehirdető. 7. Abdolkarim Sorus iráni vallásfilozófus. Vegyészetet is tanított. Szufi költő és történész. A világ első számú iszlám filozófusának tartják. Mivel az iráni demokratikus aktivistákat támogatta és a mullahokkal összeakasztotta a bajszát, Európába, majd az Egyesült Államokba emigrált. 8. Tarik Ramadan, az egyik legvitatottabb mozlim teológus. Sokan antiszemitának tartják és azt állítják, kapcsolatokat tart fenn a terroristákkal. 2004-ben az amerikaiak megtagadták tőle a vízumot, amikor egyetemi előadás megtartására hívták. 9. Hamud Mamdani ugandai kultúrantropológus. A New York-i Columbia Egyetem tanára. 11. Sirin Ebadi iráni jogász és emberjogi aktivista. 2003-ban béke Nobel-díjat kapott. 12. Az amerikai nyelvész és politikai aktivista, Noam Chomsky, akinek gondolataival a magyar sajtóban jobbára csak lapunkban találkozhatnak az olvasók. 13. Az amerikai béke Nobel-díjas Al Gore.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek