Napi sajtószemle

2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le Monde
A legtekintélyesebb francia nyel-ven megjelenő havilapban Slomó Szand izraeli történész arról ír, hogy a zsidó nép fo-galmát egyszerűen kitalálták. A diaszpóra – a világszerte szétszórt zsidók – nem a Palesztinából kiűzött héber törzsekből született, hanem folyamatos áttérésből Észak-Afrikában, Dél-Európában és a Közel-Keleten. A történész munkájának hatalmas jelentősége van, ugyanis ez teljes mértékben aláássa a cionista gondolatot, amely szerint a zsidók Dávid királyságának leszármazottjai, és nem berber harcosok, valamint kazárok utódjai.

A havilap a második oldalon közli Siné és az inkvizíció című cikkét, amely azzal kezdődik, hogy „Ezúttal nem sikerült”, azaz nem ment a bejáratott úton. Ahogyan a megmondó emberek azt már megszokták. Amikor a kilencvenes évek elejétől az imperializmus, a neoliberalizmus, az uralkodó média stb. ellenfeleit „a társadalmi rend néhány őre” antiszemitának, sőt nácinak nevezte, és azoknak csúszva-mászva kellett felmutatniuk rasszizmus elleni tetteiket, morális átvál-tozásukat. Nem, ez most nem ment, pedig az inkvizíciós bíróságnak és elmozdíthatatlan bíráinak (Alain Finkielkraut, Bernard-Henry Lévy és a többiek) van csak engedélye a tiszteletlenségre, a provokációra, a kollektív stigmák kiosztására. Ők persze igazolhatták – Voltaire és a karikatúra jogára hivatkozva – túlzásaikat, mint amikor a francia focicsapat játékosai színével szórakoztak vagy az iszlámot hasonlították a terrorizmushoz. A cikk ezután kirándulást tesz Torquemada és a sevillai borbély világába, hogy példázza a rágalom terjedését, majd felsorolja, kiket neveztek ezek az emberek eddig antiszemitának: Edgar Morint, Pierre Bourdieu-t, Hugo Chávezt, José Bovét is, „nem elfelejtve a Le Monde Diplomatique-ot”. Csakhogy most először visszaütött a rágalom terjesztésének rég bevált receptje, mégpedig a Charlie Hebdo szatirikus folyóirattól eltávolított karikaturista, Siné esetében (ld. tegnapelőtti sajtószemlénket – L. I.). Mert Siné nem írta alá a nevét azon töredelmes, bűnbánó levél alá, amelyet az újság tulajdonosa, Philippe Val a karikaturista nevében fogalmazva az orra elé tett, háromezer értelmiségi pedig nyilatkozatban ítélte el a vádat és a karikaturista elbocsátását. A megrágalmazott elleni manőver most a rágalom kiagyalói ellen fordult. Elég abból, hogy az antiszemitizmus vádja megölhesse az intellek-tuális vitát Franciaországban, és vele diszkreditálni lehessen egy túlságosan felkavaró ellenfelet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.