Nincs kétféle érzékenység

Tihanyi Örs
2008. 08. 17. 18:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Még ma sem ért véget a XIX. és XX. századi értelemben vettforradalmi gondolat gyászos hatása. Minden nagyobb társadalmi mozgalomban föltűnnek a jelképei, a vörös zászló, az Internacionálé, a fölemelt ököl. Ismét divatba jött Che Guevara. Nyíltantevékenykednek forradalmi csoportok, szabadon beszélnek, megvetően utasítják vissza, ha valaki a legcsekélyebb kritikávalis illeti elődeik bűneit, és habozás nélkül szajkózzák újra Lenin,Trockij vagy Mao régi mentegető beszédeit.”
(Stéphane Courtois: A kommunizmus fekete könyve)

A fenti sorokat azért kellett felidézni, mert az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéletében helyt adott Vajnai Attila kérelmének. A Magyarországi Munkáspárt 2006 nevezetű törpepárt alelnöke azért fordult a nemzetközi bírói testülethez, mert sérelmesnek tartotta, hogy a Fővárosi Bíróság 2005-ben elmarasztalta önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt. Vajnai úgy vélte, hogy megsérült a szabad véleménynyilvánításhoz való joga, amikor az önkényuralmi jelképek használatát tiltó jogszabályok miatt egy nyilvános rendezvényen nem tűzhette zakójára a vörös csillagot. A strasbourgi testület úgy látta, hogy Magyarországon nincs arra utaló jel, hogy a kommunista rezsim újraéledne, márpedig ennek
hiányában senkinek sem korlátozható a szabad véleményalkotáshoz való joga. Még akkor sem – tegyük hozzá némi malíciával –, ha a kommunizmus jelképének használata miatt rosszallásukat fejeznék ki azok a túlélők, akiknek az Andrássy út 60.-ban, az egykori nyilaskeresztes, majd ÁVH-s székházban vertek szöget a körmük alá Péter Gábor pribékjei. Az emberi jogok bírái szerint a magyarországi törvények szigorúak, hiszen a vörös csillag közzététele nem jelenti feltétlenül egy totalitárius diktatúra propagandáját, lévén az igazságosabb elosztásért küzdő nemzetközi munkásmozgalomnak szintén ez a jelképe.
Vajnai Attila megnyugodhat. Most már papírja van a vélt igazáról, így a jövőben nyugodtan végigsétálhat Budapest utcáin, kabátja hajtókáján a vörös csillaggal. Sőt akár egy esetleges, a XII. kerületi turulszobor ellen szervezett baloldali demonstráción is megjelenhet, hogy a leninista-maoista forradalom jelképével felékesítve küzdjön a nácizmus újjáéledésének állítólagos veszélye ellen, az emlékmű lebontását követelve. Az a tény, miszerint a turulmadár semmilyen törvény szerint nem számít tiltott önkényuralmi jelképnek, aligha fogja zavarni. Arról sem kezd majd elmélkedni, hogy a magyar eredetmondák mitologikus madara épp annyira nem tehet arról, hogy a második világháború idején mocskos kezekbe került, ahogyan Pierre Degeyter, az Internacionálé zeneszerzője sem azért komponálta művét 1888-ban, hogy később tömeggyilkosok vegyék a szájukra. Számára csak az a lényeges, hogy élve a jogállam lehetőségeivel, szabadon kinyilváníthassa véleményét. Az már más lapra tartozik, hogy volt idő a XX. századi magyar történelemben, amikor a rémuralmát a vörös csillag égisze alatt folytató Rákosi Mátyás és Péter Gábor jóvoltából az életével játszott az, aki a politikai szabadságjogok egyik legfontosabbikával, a szólásszabadsággal élni kívánt.
Ha azonban valamilyen okból Vajnai Attila nem is jelenne meg egy turulellenes megmozduláson, Gurmai Zita európai parlamenti vagy Havas Szófia országgyűlési képviselők biztosan feltűnnének a kordonok között. A szocialista párt két politikusa éveken át küzdött azért, hogy a tiltott önkényuralmi jelképeket felsoroló büntető törvénykönyvbeli paragrafusból vegyék ki a sarló-kalapácsot és az ötágú vörös csillagot, lévén szerintük ezek nem jelentenek olyan fenyegetést, mint a horogkereszt, a nyilaskereszt vagy az SS-jelvény.
A Horn Gyulával közeli rokonságban lévő Havas Szófia arról is nevezetes, hogy egy tavalyi nyilatkozatában az 1956-os forradalmárokat a börtönükből kiszabadult nyilaskeresztesekkel hozta kapcsolatba.
A botrányos kijelentéstől nem csupán az akkor még kormánypárti SZDSZ, hanem az MSZP-frakció „1956-os munkacsoportja” is elhatárolódott. Ettől függetlenül azonban Havas Szófia a mai napig nyugodtan dolgozhat a szocialista párt egészségügyi szakpolitikusaként. Még Gyurcsány Ferenctől sem kapott megrovást, pedig a magyarországi baloldal Mózese már évek óta azt hangoztatja, hogy nem lehet egyszerre Kádár János és Nagy Imre örökségét folytatni. Igaz, arra Gyurcsány sem tér ki, hogy a mártírhalált halt ’56-os miniszterelnököt több száz forradalmárral együtt az ötágú szörnyeteg árnyékában küldték a halálba Kádár vérbírái. Kerüli a témát, mert a Medgyessy-kormány tagjai közül egyedüliként 2004 tavaszán nyíltan Vajnai
Attila mellé állt, amikor több tucat értelmiségi társaságában aláírta a vörös csillag legalizálását követelő petíciót. Az aláíróknak nem az állampárti örökségtől való elhatárolódás volt a lényeg, hanem az, hogy a Szabadság téri szovjet emlékművet az önkényuralmi jelképpel ékesítve is nyugodtan meg lehessen koszorúzni.
Sajnos mérget vehetünk rá, hogy nem csupán néhány tucatnyi közéleti személyiségre szorítkozik azoknak a száma, akik a lelkük mélyén a mai napig a vörös csillag hívei. Épp elég haszonélvezője volt a negyven éven át tartó kommunista rezsimnek és szintén nem kevés támogatója az 1956-os szabadságharcot évtizedeken át ellenforradalomnak beállító propagandának. Ma is nagyszámú magyar állampolgár van, akit nem háborít fel a strasbourgi ítélet, mert nekik karriert és biztos megélhetést jelentett a Kádár-rendszer, és ezért a bűneivel szemben is elnézőek. Ha egyáltalán bűnnek tartják mindazt, amit a kommunisták véghezvittek. Körükben a mai napig hatásos Gyurcsány képmutatásra építő taktikája. A kormányfő egyrészt színpadias körülmények között ömleng a nyilvánosság előtt Nagy Imre és 1956 nagyságáról, másrészt viszont alattomos módon eltűri, sőt támogatja mindazokat a törekvéseket, amelyek hol nyíltan, hol pedig burkoltan felmenteni kívánják a kommunista diktatúrát. Ennek tudatában hiábavaló volna azt várni, hogy a Gyurcsány-kormány bármiféle jogorvoslati kérelmet fog benyújtani a strasbourgi bírákhoz. A miniszterelnök tudja, akikre biztos szavazóként számíthat, azok nem várják el a fellebbezést.
De még ha volna is olyan szándék a kabinet részéről, hogy tiltakozzon a totalitárius rezsimek legfőbb szimbóluma mellett állást foglaló verdikt ellen, félő, hogy mindez eredménytelen maradna. Európa szerencsésebbik nyugati fele soha nem élte át a kommunizmus poklát, ezért az ott élők millióinak lelkében éppúgy nem tép fel fájdalmas sebeket a vörös csillag látványa, ahogyan a jogszabályok rideg világában mozgó strasbourgi ítélethozók is csupán azt érzékelik, hogy az ominózus jelkép baloldali pártok egész sorának a szimbolikájában lelhető fel. Talán ha ezek a bírák fölkeresnék egyszer a budapesti Terror Háza Múzeumot, megértenék, miért nem szabad külön mércével mérni a bal- és jobboldali szélsőségek szimbólumait. Stéphane Courtois tökéletesen látta, hogy a kommunizmust az önmagukat haladónak tartó baloldali európai erők ma is a forradalmak családjának részeként képzelik el. Ennek jegyében ápolják a gyilkosságokat elkövető Che Guevara kultuszát, harsogják rendezvényeiken az Internacionálét, és azonosítják a fölemelt öklöt a jogaiért küzdő munkásosztállyal. A mi második világháború utáni történelmünknek a baloldal által írt fejezete azonban sok egyéb mellett egy hosszú évtizedeken át tartó diktatúrát is magába foglal. Ennek a borzalomnak nemcsak haszonélvezői voltak, hanem áldozatai is. Az ő érzékenységük miatt lenne kötelessége a magyar kormánynak, hogy ne hagyja szó nélkül a strasbourgi ítéletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.