Az ezüstfehér színű, puha, nyújtható fém vízben oldható vegyületei mérgezőek, a zöldhatóság munkatársai szerint azonban a kimutatott érték a megengedettnél kicsivel volt csak magasabb, s így az egészségügyi határértéknél alacsonyabb. A román hatóságok cáfolják a környezetszennyezés tényét, bár azt nem tagadták, hogy az általuk „helyi incidensnek” nevezett baleset során nehézfémeket tartalmazó iszap került a Csiszla-patakba. A helyzet komolyságát azonban jelzi, hogy vasárnap este a helyszínre látogatott Traian Basescu román államfő is.
Az árhullámok következtében tizennyolc magyarországi folyó mentén már 754 kilométeres szakaszon védekeznek az árvíz ellen. Az árterekről eddig 3500 embert kellett kitelepíteni, Bőcsöt pedig kettévágta a Hernád folyó. – Az állandó munka költsége eddig meghaladta a 120 millió forintot – mondta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter. A védekezésben százezer zsákot, több ezer köbméter homokot használtak föl.
A Nyugat-Dunántúlon a belvíz okoz károkat. A Rábaköz és a Hanság termőterületeinek 15-20 százaléka áll víz alatt. Sok helyen az aratást sem tudták befejezni. A kormány csak azoknak a gazdáknak ígér gyors segítséget, akik tagjai az állami kárenyhítési rendszernek.
Részletek a 4. oldalon
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
