Ősi Biblia olvasható az interneten

Hírösszefoglaló
2008. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első ízben olvashatók holnaptól az interneten digitalizált változatban a világ egyik legrégebbi, kéziratos bibliájának részletei. A Codex Sinaiticus, azaz Sínai-félszigeti kódex a IV. században keletkezett Egyiptomban. A görög nyelvű, csupa nagybetűvel, szóközök nélkül írt szöveg tudósok szerint négy ember munkája. Ebben van a legrégebbről fellelhető, teljes Újszövetség, és tartalmazza az Ószövetség több részét is – adta hírül a Reuters. A kódex a Lipcsei Egyetem könyvtárában őrzött 43 oldala a www.codex-sinaiticus.net című honlapon tekinthető meg, a teljes anyag 2009-ig kerül fel az internetre.
A barna tintával írt kódex 43 pergamenlapból álló részletét véletlenül találták meg 1844-ben a sínai-hegyi Szent Katalin-kolostorban, tűzgyújtásra szánt papírok között bukkant rá Constanin von Tischendorf német kutató. A felbecsülhetetlen értékű dokumentum Lipcsébe került. Később egyre több részlet – összesen 390 pergamenlap – került elő a Codex Sinaiticusból. Hatot a szentpétervári nemzeti könyvtárban, 346-ot a londoni British Libraryben őriznek. Az 1975-ben megtalált újabb 38 oldal a Szent Katalin-kolostorban van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.