Húsz négyzetkilométernyi darab szakadt le a kanadai Ellesmere sziget északi partjainál lévő Ward Hunt (Őrszem) jéghegyről. Az Északi-sarkvidéken eddig csak egyszer szabadult el ennél nagyobb jégszirt, 2005-ben az Ayles selfről hatvan négyzetkilométer nagyságú darab tört le – írta a BBC.
A Föld északi féltekéjének legnagyobb, 443 négyzetkilométert elfoglaló lebegő jéghegye 3000 éven át állt mozdulatlanul a helyén, de nyolc évvel ezelőtt már felfedeztek rajta egy mindegyre mélyülő, hasadást. A gigantikus képződmény három évvel ezután kettétört, emiatt a félteke legnagyobb édesvizű tava is elfolyt a Disraeli fjordba, drámai változásokkal fenyegetve a térség ökoszisztémáját. Néhány hónappal ezelőtt a tudósok azt jósolták, a Ward Hunt pár éven belül három darabra fog szakadni. Az olvadás a jelek szerint gyorsabb, mint gondolták, s a sarkvidéki nyár beköszönte miatt még erőteljesebb lesz.
Az aggasztó jelenséget a klímakutatók a globális felmelegedés számlájára írják, az Északi-sarkvidéken tízévente 0,4 Celsius-fokkal emelkedik a hőmérséklet.
Az Ellesmere sziget északi partjához 25 évvel ezelőtt még tízezer négyzetkilométeres összefüggő jégpáncél csatlakozott, de a folyamatos olvadás miatt ma már alig éri el az ezer négyzetkilométert. A Ward Hunthoz közeli óriási Petersen jégtömb mindössze három év alatt eredeti kiterjedésének kétharmadára zsugorodott.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
