Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter és lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski tegnap Varsóban írta alá az egyezség okmányát, Lech Kaczynski lengyel államfő és Donald Tusk miniszterelnök jelenlétében. A lengyel– amerikai szerződés csaknem kétévi kemény tárgyalás eredménye, és nem független a Grúzia körül kialakult nemzetközi feszültségtől, hiszen a tavasz és a nyár folyamán megrekedtek a tárgyalások a lengyel kompenzációs követelések miatt, amelyek a légvédelmi rendszer megerősítését irányozták elő. Sokan arra számítottak, hogy Varsó kivárja, amíg 2009 januárjában új elnök és új kormányzat kezdi meg működését a tengerentúlon, amely esetleg eltérő nézeteket vall a kérdésben a Bush-adminisztrációhoz képest. A grúziai események, Oroszország erélyes fellépése azonban azon erők – így a köztársasági elnök – számára kedvezett Varsóban, amelyek a szerződés mielőbbi aláírását szorgalmazták, mert abban biztonságpolitikai garanciákat látnak Moszkvával szemben, függetlenül a rakétavédelmi rendszer valódi funkciójától.
A megállapodás értelmében 2012-ig tíz amerikai elfogórakétát telepítenek Lengyelországba. A nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták esetleges támadásának kivédése céljából telepítendő amerikai ellenrakétákat Csehországban létesítendő radarállomás egészíti ki, amelyről július 8-án Prágában írták alá az amerikai–cseh szerződést. Leegyszerűsítve a rendszer működését, a csehországi (Brdy) lokátor irányítja célra a lengyelországi (Slupsk) ellenrakétákat. Rice szerint a rakétapajzs segítségével ellensúlyozni tudják a XXI. század új veszélyeit, az olyan országok, mint Irán vagy Észak-Korea nagy hatótávolságú rakétáiban megtestesülő fenyegetéseket.
Múlt pénteken, egy nappal azután, hogy Lengyelország és az Egyesült Államok parafálta a megállapodást, Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese minden eddiginél szigorúbb hangnemet ütött meg. – Lengyelország, a rendszer befogadásával, százszázalékosan kiteszi magát egy csapás lehetőségének – mondta az orosz tábornok, aki arra is figyelmeztetett, hogy a lengyel–amerikai rakétavédelmi megállapodással Washington csak tovább ront Moszkvához fűződő kapcsolatain.
Lemondott a HR-vezető, akit a Coldplay-koncerten kaptak lencsevégre, miközben a vezérigazgatóval ölelkezett
