Szerződés az ellenrakétákról

Immár az amerikai és a lengyel külügyminiszter kézjegye is rákerült arra a dokumentumra, amelynek alapján az Egyesült Államok 2012-ig tíz ellenrakétát telepít a kelet-európai ország balti tengerpartjának közelében kialakítandó bázisra. A számára teljességgel elfogadhatatlan döntésre válaszul Oroszország katonai lépéseket helyezett kilátásba, rakétacsapással fenyegetve meg Varsót.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter és lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski tegnap Varsóban írta alá az egyezség okmányát, Lech Kaczynski lengyel államfő és Donald Tusk miniszterelnök jelenlétében. A lengyel– amerikai szerződés csaknem kétévi kemény tárgyalás eredménye, és nem független a Grúzia körül kialakult nemzetközi feszültségtől, hiszen a tavasz és a nyár folyamán megrekedtek a tárgyalások a lengyel kompenzációs követelések miatt, amelyek a légvédelmi rendszer megerősítését irányozták elő. Sokan arra számítottak, hogy Varsó kivárja, amíg 2009 januárjában új elnök és új kormányzat kezdi meg működését a tengerentúlon, amely esetleg eltérő nézeteket vall a kérdésben a Bush-adminisztrációhoz képest. A grúziai események, Oroszország erélyes fellépése azonban azon erők – így a köztársasági elnök – számára kedvezett Varsóban, amelyek a szerződés mielőbbi aláírását szorgalmazták, mert abban biztonságpolitikai garanciákat látnak Moszkvával szemben, függetlenül a rakétavédelmi rendszer valódi funkciójától.
A megállapodás értelmében 2012-ig tíz amerikai elfogórakétát telepítenek Lengyelországba. A nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták esetleges támadásának kivédése céljából telepítendő amerikai ellenrakétákat Csehországban létesítendő radarállomás egészíti ki, amelyről július 8-án Prágában írták alá az amerikai–cseh szerződést. Leegyszerűsítve a rendszer működését, a csehországi (Brdy) lokátor irányítja célra a lengyelországi (Slupsk) ellenrakétákat. Rice szerint a rakétapajzs segítségével ellensúlyozni tudják a XXI. század új veszélyeit, az olyan országok, mint Irán vagy Észak-Korea nagy hatótávolságú rakétáiban megtestesülő fenyegetéseket.
Múlt pénteken, egy nappal azután, hogy Lengyelország és az Egyesült Államok parafálta a megállapodást, Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese minden eddiginél szigorúbb hangnemet ütött meg. – Lengyelország, a rendszer befogadásával, százszázalékosan kiteszi magát egy csapás lehetőségének – mondta az orosz tábornok, aki arra is figyelmeztetett, hogy a lengyel–amerikai rakétavédelmi megállapodással Washington csak tovább ront Moszkvához fűződő kapcsolatain.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.