Tadics személyes rizikót vállalt

Mindenképpen határozott lépés Szerbia európai uniós integrációja felé a háborús bűnökkel vádolt Radovan Karadzsics volt boszniai szerb vezető elfogása – nyilatkozta lapunknak hazánk egykori bosznia-hercegovinai nagykövete. Kocsis Kálmán azonban arra is felhívta arra a figyelmet, hogy míg korábban Karadzsics és Ratko Mladics tábornok elfogását a társulási tárgyalások feltételéül szabták, addig ezt a követelményt időközben ejtették, mintha már nem vették volna annyira komolyan.

2008. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi időben sokkal inkább Koszovó függetlenségének kikiáltása, illetve annak szerb fogadtatása állt közvetlen kapcsolatban az integráció kérdésével, nem pedig a két körözött boszniai szerb vezető ügye. Ez annál is inkább így van, mivel Szerbiában sokan még mindig nem tartják elkerülhetetlennek a csatlakozást, míg az Európai Unió számára nagyon is fontos az ország mielőbbi csatlakozása – mutatott rá a nagykövet.
A szerb belpolitikai következményekről szólva Kocsis Kálmán úgy vélekedett, hogy mindenképpen intenzív reakció várható a radikális vagy azokhoz közel álló csoportok, így a Vojiszlav Kostunica vezette erők, de akár a Szerb Szocialista Párt részéről is. Karadzsics elfogását szerb hivatalos szervek végezték, nyilvánvalóan kormányzati utasítás vagy engedélyezés alapján, hiszen ilyen horderejű ügyekben nem tevékenykednek önállóan a titkosszolgálatok. Ez a tény is csak fokozza a közvélemény radikalizálódását, bár Szerbia esetében ez nem meglepő, hiszen mind Koszovó függetlenségének kikiáltása, mind a közelmúltban lezajlott választások kapcsán napirenden volt a szélsőségesség fokozódása. Nyilvánvaló, hogy a döntés meghozói, így valószínűleg Borisz Tadics elnök komoly személyes rizikót vállalt, és védelmét meg fogják erősíteni – mondta a volt nagykövet, emlékeztetve arra, hogy Zoran Djindjics miniszterelnököt nem sokkal azután gyilkolták meg, hogy kormánya kiadta Hágának a háborús bűnökkel vádolt Szlobodan Milosevics volt elnököt. Kocsis Kálmán ezzel összefüggésben azt is elképzelhetőnek tartja, hogy nem véletlenül kerítettek sort először Karadzsics elfogására, aki boszniai szerb származású, szemben a szerbiai szerb származású és ezért helyben nagyobb népszerűségnek és támogatásnak örvendő Ratko Mladiccsal.
A nemrégiben megalakult szerbiai kormánykoalíció jövőjéről szólva Kocsis Kálmán azt mondta: az létrejötte pillanatától nem nevezhető szilárdnak, és minden bizonynyal próbára teszik a Karadzsics elfogása körüli fejlemények is. Kézenfekvő a felbomlás veszélye, bár számos kérdésre most még nincs válasz. Sok függ attól, hogy a szocialistákat beavatták-e, és áldásukat adták-e az akcióra, vagy sem. Kérdéses, hogy ezt elismernék, így az sem biztos, hogy elkövetkező nyilvános lépéseik valós szerepüket tükrözik majd.
Lapunk kérdésére, hogy miért tartott 12 évig a háborús bűnökkel vádolt egykori vezető kézre kerítése, hazánk korábbi bosznia-hercegovinai nagykövete négy körülményt emelt ki. Egyrészt azt, hogy nem volt igazi politikai szándék sem nemzetközi, sem helyi részről a kézre kerítésére; másrészt azt, hogy sokan támogatták, finanszírozták bujkálását; harmadrészt azt, hogy nem akadtak olyanok, akik leküzdötték volna félelmüket vele szemben; negyedrészt pedig azt, hogy személye a szerbiai szerbek kezében egyfajta cserealap volt, melyet nem akartak idő előtt kijátszani.
Kocsis Kálmán végül megjegyezte: a sors fintora, hogy Karadzsics elfogására azt követően került sor, hogy az erre életéből közel egy évtizedet áldozó Carla del Ponte hágai főügyész távozott posztjáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.