Tartották magukat a Hernád menti falvak

A Hernád ugyan két métert apadt péntek este óta Hidasnémetinél, viszont a harmadfokú árvízvédelmi készültséget továbbra is fenntartja az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövízig). A Felső-Tisza-vidéken azonban a leesett csapadék miatt újabb áradások várhatók.

Tolcsvai L. László
2008. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem alacsonyabb harmadfokúnál az árvízvédelmi készültség a Hernád menti Hernádnémeti és Hernádszurdok, illetve Hidasnémeti, valamint Bőcs közötti árvízvédelmi szakasz 63 kilométernyi teljes hosszán – fogalmazott Csont Csaba. Ugyanakkor az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság sajtószóvivője megerősítette: a Bodrogon tegnap délelőtt 10 órától a teljes magyarországi szakaszon, 67 kilométeres távon rendeltek el elsőfokú védelmi készültséget az áradó jellegű vízállásokra tekintettel. Az Ékövizig működési területén így összesen 130 kilométernyi töltés mentén tartanak fenn árvízvédelmi készültséget. Csont Csaba számításai szerint a védekezés során eddig százezer homokzsákot, ötezer köbméter homokot, mintegy tizenötezer négyzetméternyi nejlonfóliát építettek be. Személyi sérülés nem történt, mint ahogy az ingatlanokban sem jelentős az anyagi kár, viszont a mezőgazdasági szakemberek állítják: a Hernád mentén csaknem tízezer hektárnyi területen ment tönkre a termés.
Becse Csaba, Hidasnémeti polgármestere elmondta, a szlovák határ melletti településen tegnap délelőtt 10 órakor a Hernád mértékadó vízmércéje 290 centimétert mutatott, amely a szombat reggeli tetőzés óta 125 centimétert apadt. A szlovákiai Hernádzsadánynál már pénteken apadt, míg a ruzsini víztározónál stagnált a folyó, s erről a kinti szakemberek tájékoztatták lapunkat a helyszínen.
Szintén apad a folyó Vizsoly, Hernádcéce, Gibárt, Pere, Halmaj térségében, e vidékeken tegnap délután tetőzött – hallhattuk Üveges Gábortól, Hernádszentandrás polgármesterétől, aki közölte, az általa irányított falucskát néhány órára elzárta a víz a külvilágtól. Perén sem tétlenkedtek a védelemben részt vevő emberek, noha Bártfai Pál polgármester számára már ismert volt, miszerint a folyón legalább húsz centiméterrel marad el a vízállás a 2006-ban mért minden idők legmagasabb szintjétől. A tetőző árhullám vasárnap délután a folyó középső, nyílt ártéri szakaszán tartott, elérte Halmaj térségét.
Az úgynevezett lefolyási viszonyok, illetve a hullámtér növényzettel való benőttsége miatt az árhullám tetőzése Ócsanálos és Gesztely térségében a vártnál később, ma hajnalban történik meg – hívta fel a figyelmet Csont Csaba. Hozzátette, a gesztelyi mértékadó vízmércén tegnap délben 10 órakor 308 centiméteres magasságot mértek, ráadásul az áradás üteme vasárnap jelentősen gyorsult. A kommunikációs szakember úgy vélte tegnap délután: este, továbbá éjszaka 430 centiméterrel megtörténik a tetőzés, s ami jó hír, hogy a szlovák területeken nincs vízutánpótlás. Mindazonáltal a Bodrog felsőberecki mértékadó vízmércéjén 630, plusz–mínusz 20 centiméterrel tetőzik a folyó valamikor szerda délután, ám úgy tűnik, a készültség fokozását nem kell elrendelni, marad az első fok.
Tegnap délutáni bejárásunk során minden veszélyeztetett településen, különösen Felsődobszán, Hernádkércsen, Szentistvánbaksán, Nagykinizsen, Onga térségében, Gesztelyen dolgoztak sokan, miközben Kiskinizst körgát védi. Méra közelében a Hernád okozott enyhe feszültséget – közölte Horváth László, a falu első embere –, míg Ócsanálos térségében a Vadász patak jobb és bal partján, Ócsanálos és Gesztely között a Hernád jobb parti töltésszakaszán, valamint Gesztely térségében ugyancsak teljes iramban zsákoltak az Ékövízig, a katasztrófavédelem szakemberei, a helybeliekkel és a gárdistákkal együtt. Abkorovics László, Garadna polgármestere azt hangsúlyozta, hogy szombaton faluja határában, a Garadna patak fölötti ártérben torlódott fel mintegy 2,5 millió köbméter víz, s bár a le nem aratott gabona és az őszi betakarítású növények elpusztultak, a kilépett Hernád
visszavezetését a patak töltésének átvágásával sikerült megoldaniuk.
Novajidrány és Vizsoly, Gibárt és Encs, Hernádszentandrás és Ináncs között már megszüntették a közúti közlekedés tilalmát, de tegnap délután még Halmaj és Hernádkércs, illetve Gesztely bevezető szakaszánál nem járhattak a gépkocsik. A védekezés eddigi költségeiről egyelőre nincsenek pontos információk, viszont a megyei közgyűlés elnöke, Ódor Ferenc, mint az árvízzel sújtott térség fideszes országgyűlési képviselője, megnyugtatta a települési vezetőket: a vis maior helyzetre való tekintettel minden eszközt megragad a károk anyagi részének rendezésére.

Veszélyben a Tisza-vidék. Az elmúlt 24 órában a Felső-Tisza vízgyűjtőjén jelentős, átlagosan mintegy 30 miliméter csapadék hullott. Ettől többet, 60 millimétert mértek Kőrösmező és Láposmező térségében. Az eső hatására újabb árhullám indult el a Felső-Tiszán és mellékfolyóin – tájékoztatott a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. Bodnár Gáspár elmondta, hogy az újabb árhullám hatására az előrejelzések alapján várható, hogy Tiszabecs, Vásárosnamény és Záhony között a harmadfokú, Záhony és Tiszabercel között a másodfokú szintet is meghaladja a folyó vízszintje a következő napokban. Hozzátette, hogy ilyen magas vízállással járó árhullám július végén eddig nem volt jellemző a Tiszára. A vízügyi igazgatóság saját emberei mozgósításával már 200 kilométer hosszon figyeli a töltéseket, hiszen a folyó mindenütt kilépett medréből a hullámtérbe. A védekezési munkát segíti, hogy az ukrán és román vízügyi szervektől folyamatosan érkeznek a mért adatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.