Grúzia és a vezető grúz politikusok viselik a felelősséget a kaukázusi konfliktusért – állítja Václav Klaus cseh államfő abban az írásában, amelyet a Mladá Fronta Dnes című cseh lap közölt tegnap. „A grúz elnöknek, a kormánynak és a parlamentnek a háború kirobbantásáért viselt felelőssége elvitathatatlan és fatális” – szögezte le a cseh államfő, aki a múlt héten élesen bírálta a konfliktus mindkét résztvevőjét, de elutasította Oroszország egyoldalú bírálatát.
„Nem volt pontos, amikor azt mondtam, hogy a kaukázusi események miatt nyugtalan vagyok. Ez nem fejezte ki megfelelő erővel az érzéseimet. Az, ami Grúziában történt, szó szerint félelmetes. Ezzel nemcsak a dolog lényegére gondolok, hanem arra is, ahogy a politikusok és a sajtó kezeli és magyarázza (az eseményeket)” – fejtette ki Klaus. „A probléma hosszú távú megoldását nem lehet hazugságra alapozni, bár az nekünk és szövetségeseinknek időszerű hatalmi vagy hosszú távú stratégiai és geopolitikai érdekekből megfelelne. Nem hazudhatunk sem magunknak, sem a közvéleménynek. Ez nem fizetődött ki Irakban, sem a Balkánon, sem más konfliktussal terhelt helyeken, és nem fizetődik ki Grúziában sem. Ez nemcsak álságos, de sok tekintetben nagyon veszélyes is” – adott hangot véleményének Klaus.
A mindenkori nyugati trendektől általában nem befolyásolt cseh államfő véleménye jelentősen eltér attól az állásponttól, amelyet Mirek Topolánek cseh kormányfő és Karel Schwarzenberg külügyminiszter hangoztat. Mindketten egyértelműen Oroszországot tették felelőssé a kaukázusi konfliktusért, és támogatták Grúziát. Klaus elutasította azt párhuzamot is, amelyet a jelenlegi grúziai események és a Varsói Szerződés 1968. augusztusi csehszlovákiai inváziója között vontak.
Robert C. Castel: Zelenszkij változtatott mindenen, kivéve saját magán + videó
