Majoros Endréné (e-mail): Azt írja az újság, hogy a Balaton partján az éttermesek és szállodások levonnak az üdülési csekkből hat százalékot, mert annyi rá a költségük, mondván, azt az állam is levonja tőlük, kezelési költség címén. Nos, ez a legnagyobb pofátlanság, amit a jelenlegi pofátlanságok között láttam. Mert az üdülési csekk nincs ingyen. Az igaz, hogy 40 ezer Ft az értéke. De csak 25 ezer Ft, amit az állam ad. A maradék 15 ezer Ft-ot nekünk kell kifizetni. És csak 50 ezer forintos nyugdíjösszegig enynyi, ha a nyugdíj ennél több, akkor a hozzájárulás mértéke is magasabb, és amit az államtól kapunk, az még kevesebb. Nos, egy 40 ezer Ft-os üdülési csekkhez hozzájárulunk mi 15 ezer Ft-tal, és ezen felül még az állam hat százalék kezelési költséget is felszámít a beváltónak, amelyet az áthárít a nyugdíjasra. Ez szerényen számolva 2400 forint, vagyis 17 400 forintba kerül a 40 ezer Ft-os üdülési csekk. Mindezt csak kétévenként. A nyugdíjam 35 ezer forint. Hogy ez vajon gavalléria-e, én nem tudom…
Komár Lajos (Budapest): Örömmel konstatáltam, hogy az Össztűzben a Magyar Nemzeti Bank című cikkem augusztus 5-én megjelent. Magával a cikkel kapcsolatban nincs is semmi gondom. A szerzői aláírással kapcsolatban azonban baj van. Nem voltam bankelnök. A Magyar Nemzeti Bankban, amikor befejeztem a szolgálatot, alelnök (sőt, az akkori nómenklatúra szerint: elnökhelyettes) voltam.
Kertész János akadémikus (az OKNT-bizottság társelnöke): A szakmai szervezetek, az egyetemek és az Akadémia hosszú ideje rendszeresen felhívják a figyelmet a természettudományos közoktatás tarthatatlan állapotára. Az idei, katasztrofálisan alacsony ponthatárok a tudományegyetemek megfelelő szakain a szélesebb közvélemény figyelmét is ráirányították erre a problémára. (A Műegyetem matematika és fizika szakán a helyzet sokkal jobb.) Amint ilyenkor lenni szokott, azonnal rögtönzött megoldási javaslatok születnek. Ilyennek kell tekinteni Fésüs László akadémikusnak, a Debreceni Egyetem rektorának a matematika érettségi fakultatívvá tételére vonatkozó elképzelését. A probléma körültekintő, szakmai megközelítést igényel. Az Országos Köznevelési Tanács (OKNT) idén tavasszal bizottságot hozott létre a természettudományos közoktatás helyzetének vizsgálatára. A munka tanárok, egyetemi és akadémiai szakemberek közreműködésével folyik, és a bizottság novemberre fogja a megoldási alternatívákat is tartalmazó jelentését elkészíteni. A vizsgálat jelenlegi szakaszában is állítható azonban, hogy ezek között a matematika érettségi fakultatívvá tétele nem fog szerepelni.
Fazekas Sándor (e-mail): A múlt heti levelezés rovatban olvastam egy figyelemre méltó gondolatot Vincze S. Tamás cím nélküli, pár soros levelében. Az SZDSZ-ről szólva nagyjából osztom véleményét, csakugyan az a helyzet, hogy éppen egy önmagát liberálisnak nevező párt viselkedik a lehető legkonzervatívabb, legintoleránsabb, legkirekesztőbb módon. Az SZDSZ irgalmatlan ideológiai erőszakossága, melyet a napi politika szintjén oly vehemensen képvisel, szerintem példa nélküli a nyugati liberális pártoknál. Ráadásul sem a turulmadár, sem pedig az Árpád-sávos zászló nem tiltott önkényuralmi jelkép. Egyik történelmi szimbólum sem tehet róla, hogyan szennyezték be az ordas eszmék időszakában. Aki ma politikai alapon szobrokat, emlékműveket dózeroltat el, holnap ugyanezt teszi a másként gondolkodó ellenzékiekkel is!
Szokatlanul merész formájú autót dobnak piacra Magyarországon
