Tizenöt gyermekpszichiátriai ágy

Pilári Darinka
2008. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly gondban van az ifjúsági pszichiátria – fogalmazott megkeresésünkre Borza Beáta, az Országgyűlési Biztos Hivatalának főosztályvezetője, akihez azután fordultunk, hogy Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa jelentést készített az egészségügyi reform hatásairól. A fiatal mentális betegek sorsára irányuló kérdésünkre felhívta a figyelmet arra, hogy az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet bezárása után a korábbi közel száz helyett mindössze 15 akut gyermekpszichiátria ágy maradt a fővárosban, amit hivatalosan a Heim Pál Gyermekkórház fogadott be, de mivel ott hiányoztak a feltételek, átmenetileg a Nyírő Gyula kórháznak adtak át. (Lapunk tegnapi számában írta meg: a Nyírőben a legroszszabb állagú épületbe, a korábbi krónikus belosztály helyére kerültek az új ágyak.)
– Persze, a finanszírozást a Heim Pál kapja, így tovább bonyolódik az amúgy sem egyszerű helyzet – magyarázza Borza Beáta. A fővárosban így megoldatlan a 14–18 éves korú serdülők akut pszichiátriai ellátása, illetve a Heim Pál Gyermekkórházhoz integrált Faludi utcai serdülő-pszichoterápiás rendelő bezárása miatt megoldatlan ennek a korosztálynak az ambuláns (járóbeteg-) ellátása is – hangsúlyozta. A gyermekek többségét jelen körülmények között a felnőttosztályokon látják el – tette hozzá Borza.
Az Egészségügyi Minisztérium ennek ellenére a Magyar Nemzetnek nyilatkozva újfent úgy válaszolt: az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet megszüntetésével egyetlen beteg sem maradt ellátatlanul, a betegek ellátása – így a 14–18 éveseké is – az átmeneti időszakban is a szakmai szabályok szerint, a jogszabályban meghatározott módon történt.
Bár nincsenek pontos adatok arra, hány gyermek tekinthető a fővárosban kialakult káosz áldozatának, azaz hányan maradhattak ellátás nélkül, csak a drog tekintetében ismeretes az az adat, miszerint a 8–9–10. évfolyamon tanuló fiatalok 24,7 százaléka fogyasztott már életében valamilyen tiltott szert.
A fővárosban korábban két helyen nyújtottak egykor kiemelkedő pszichiátriai szakellátást gyermekek számára: az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben és a Vadaskert Kórházban. Az előbbi esetén 20 aktív ággyal és 20 rehabilitációs férőhellyel (ebből lett 15 névleg a Heim Pál kórházban), az utóbbi esetében 36 ágyon és 18 nappali férőhelyen.

Szabó Máté: Visszalépés történt. Az egészségügyi kormányzat a jogbiztonsággal és a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való alkotmányos joggal kapcsolatos visszásságot okozott azzal, hogy bezáratta az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI) – erősítette meg korábbi véleményét Szabó Máté ombudsman. A biztos Székely Tamás egészségügyi miniszternek azt írta, hogy az elmúlt hónapokban az Országgyűlési Biztosok Hivatalának panaszirodáján több olyan ember is jelentkezett, aki megfelelő gondozás nélkül maradt, de kitért arra is, hogy a fővárosban szinte nincs speciális feladatot ellátó pszichiátriai osztály, ami a modern kor követelményeihez képest visszalépést jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.