Kilencszázhetven éve hunyt el Szent István király, hazánk első keresztény uralkodója – idézte fel Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek a budapesti bazilika előtti téren tegnap öt órakor, a nagy király neve napja alkalmából. A bíboros, aki a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke is, Juliusz Janusz apostoli nuncius, valamint a püspöki kar megjelent képviselői segédletével mutatta be az ünnepi szentmisét. Úgy méltatta a térítő magyar királyt, mint aki „nemcsak bevezette népét az európai nemzetek közösségébe, hanem hazájának valódi apostola is volt, és Krisztus sziklájára kívánta építeni saját életét s a rábízott nép sorsát”. A bazilika előtti Szent István téren a népes hívőseregletben jelen voltak a különféle közjogi méltóságok, a társadalmi és politikai élet képviselői, testvéregyházi és nemzeti kisebbségi vezetők, a diplomáciai testület tagjai éppúgy, mint népviseletbe öltözött zarándokok, köztük gyimesi és moldvai csángók is.
A szentmise homíliáját (a szentbeszédet) ezúttal Majnek Antal munkácsi megyés püspök mondta. Majnek Antal mindenekelőtt „a világ megkeveredett értékrendjéről beszélt, arról, hogy hamis értékek, bálványok százait kínálják a médiumok”. Kijelentette, „nekünk, a hívőknek át kell látnunk a mulandó, kétes értékű nagyságokon, szépségeken, és észre kell vennünk minden gazdagság forrásaként a teremtő Istent”. A munkácsi püspök Szent István életpéldáját ajánlotta gyógyírként, hiszen „az Úristen általa csodát művelt, a megtérés útjára vezette a magyar népet, meggyökereztette, és ezer éven át megtartotta a Kárpát-medenében.” Arra intette a hallgatóságot, hogy „amíg Szent István intelmei szerint igyekeztek élni a következő nemzedékek, emelkedett és erősödött ez az ország, de amikor elhagyták az igazságot, törvényességet, jogot és különösen a szegényekkel való szolidaritást, jöttek a bajok, a nyomorúságok”. A munkácsi püspök radikális odaadást, teljes elköteleződést kért a hívektől az igazság és Isten mellett.
Az ünnepi szentmise után tízezrek részvételével került sor arra a nemzeti processzióra, amelyet Szent Jobb-körmenet néven ismer a magyarság. Szent István király kézfejereklyéjének jelenlétében vonultak a körmenetben a szerzetes- és lovagrendek és a határon inneni és túli plébániák zarándokcsoportjai is.
Barlangfestések inspirálták ezt a Rolls-Royce triót
