A második fordulóban már nem csak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) szerződött kórházak és rendelők tehetik meg ajánlataikat. Magánorvosok, állatorvosok, sőt egészségügyi alapítványok is csatlakozhatnak a licitálókhoz. Kárpáti Zsuzsa, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) főigazgatója lapunknak elmondta: az eddigi tapasztalatok alapján úgy látják, nem feltétlenül szükséges szűkíteni a vásárlói kört. Az első árverési fordulóban ugyanis csak az OEP-pel szerződött intézmények vehettek részt az aukción, és a több mint egy hónapja zárult első fordulón felkínált 2600 tételből csupán 400 kelt el.
A főigazgató szerint ennek egyrészt pénzügyi okai lehetnek, másrészt talán kicsi az érdeklődés a leginkább gyermekeknél használható eszközök iránt. Az eddig eladott tárgyakból az EKI korábbi várakozásainál sokkal kevesebb pénz, csupán ötmillió forint gyűlt össze. A több mint tízmillió forint kikiáltási árú röntgengépet és a szintén drága ultrahang-berendezést egyetlen kórház sem vitte el. Kárpáti Zsuzsa az árverést bejelentő sajtótájékoztatóján még azt mondta: 100-200 millió forintot remélnek az intézet eszközeinek értékesítéséből.
Jellemzően a krumplihámozó gépekre, hűtőszekrényekre, textíliákra, ágyakra, bútorokra volt kereslet. Több licit érkezett az intézmény számítógépeire, televízióira, oxigénpalackjaira és vérnyomásmérőire is. Az első körben a váci, a balassagyarmati, a kiskunhalasi és a várpalotai kórház vásárolt jelentősebb mennyiségben. Az árverésen részt vett két határon túli kórház is.
Kárpáti Zsuzsa lapunknak adott nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra, hogy hétfőtől már tulajdonostól és finanszírozótól függetlenül valamennyi egészségügyi és szociális szolgáltató licitálhat. A második forduló után esetlegesen megmaradt eszközök az EKI vagyonkezelésébe kerülnek át. Ezeket az intézet értékesíti, vagy selejtezi. Erről korábban az Egészségügyi Minisztérium és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. határozott.
A főigazgató arról is tájékoztatta lapunkat: a szintén bezárásra ítélt Országos Gyógyintézeti Központban, valamint az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben is befejezték a leltározást. Az említett két intézet eszközeire várhatóan augusztus végétől indulhat meg a licitálás.
Emlékezetes, Molnár Lajos egészségügyi minisztersége idején született döntés a kórházi struktúra átalakításáról. Végleg bezárásra ítélték az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet, a Schöpf-Merei Ágost Kórházat, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézetet, a Kecskeméti Repülőkórházat, a Miskolci Nefrológiai Központot és a Parádfürdői Állami Kórházat.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
