Váratlanul esett a Mol

Váratlanul és nehezen magyarázható módon esett a magyar olajpapír, a Mol árfolyama kedden, s a minipánik a többi vezető részvény árfolyamát is magával rántotta. A szakértők részben a horvát INA felvásárlása körüli problémákat, részben az olajár folyamatos csökkenését teszik felelőssé a magyar cég papírjainak leértékelődéséért.

Munkatársunktól
2008. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főleg a bankok húzták le a nyugat-európai részvénypiacokat, miután egy keddi amerikai sajtóértesülés arra utalt, hogy az Egyesült Államok kormánya mégiscsak kénytelen lesz állami kezelésbe venni az ország két legnagyobb jelzáloghitel-intézményét, a Fannie Maet és a Freddie Macet. Tegnapra az európai tőzsdék korrigáltak, s szerény nyereséggel zártak.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 592,71 pontos, 2,84 százalékos csökkenéssel, 20 306,78 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 18,4 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
A megkérdezett üzletkötők nehezen találtak okot a keddi pánikszerű eladásokra a Mol piacán, ami az OTP árfolyamát is magával rántotta. Szatmári Tamás, a Raiffeisen üzletkötője szerint leginkább az általános pesszimista nemzetközi hangulat hatására adták el külföldi befektetők az olajipari cég papírjait. Hozzátette, hogy a Mol 4,65 százalékos gyengülése mögött ésszerű okot nehéz lenne találni. Hasonlóan vélekedett Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője is, aki azonban úgy vélte, hogy a horvát olajtársaság, az INA részvényeinek megvételére tett Mol-ajánlat ma még homályos részletei miatti bizonytalanság is negatívan hatott az árfolyamra. Felhívta a figyelmet arra, hogy a papírok az elmúlt két-három hétben mintegy 25 százalékkal gyengültek, ami nehéz helyzetbe hozza a határidős pozícióval rendelkező befektetőket, s a veszteségek miatt akár kényszereladásokat is indukálhat, tovább gyengítve a Mol árfolyamát. Ugyancsak a Mol árfolyama lemorzsolódásának irányába hatott az orosz piac gyengülése és az olaj árának csökkenése, csakúgy, mint az általános vevői érdektelenség is a BÉT-en.
A forint délelőtt gyengült, délután erősödött a bankközi piacon, végül 235,15/25 forintot ért az euró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.