Egy furcsa könyvről

2008. 12. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különös írás Kanyó András Horthy és a magyar tragédia című opusa. Ha lenne ilyen kategória, talán megkésett, történelmi köntösbe öltöztetett bulvárnak lehetne nevezni.
Megkésettnek azért mondható, mert a könyv alapjául elsődlegesen a Horthy István özvegyével a kilencvenes évek elején készített interjúk szolgáltak. E beszélgetéseknek azon részeit, amelyek fontosak lehetnek a magyar történettudomány és a múltunk iránt érdeklődő szélesebb közvélemény számára, Edelsheim-Gyulai Ilona már 2003-ban publikálta Becsület és kötelesség című emlékiratában. Így Kanyónak ahhoz, hogy fenntarthassa az aktualitás fikcióját, a bulvár irányába kellett elmozdulnia. Azt persze csak a szerző tudja, hogy mennyire volt kényszerű ez az elbulvárosodás irányába tett lépése. Az intimpistáskodó kíváncsiság kielégítésén túl vajon kinek és miért lenne érdekes annak „tisztázása”, hogy volt-e még férfi Edelsheim-Gyulai Ilona életében férje halála után, az emigráció éveiben? Vagy milyen hozadékkal szolgálna a magyar múlt megértése szempontjából annak a kérdésnek az eldöntése, hogy ott volt-e Ilona édesanyja lányának a későbbi kormányzóhelyettessel tartott esküvőjén? Esetleg egyszerű adminisztrációs hiba magyarázza hiányát a vendégek listájáról.
A könyvben – talán a szerző mindvégig kitapintható újságírói vénájának tulajdoníthatóan – állandóan felesleges részletekbe, már-már idegesítő pontoskodásba botlik az olvasó. Érdekel-e valakit, sőt van-e annak bármiféle jelentősége, hogy a szerző 1993-ban milyen számú belépőjeggyel tekintette meg a Salzburg közelében fekvő klessheimi kastélyt? Ahol az anschlusst követően Adolf Hitler külföldi vendégeit fogadta obersalzbergi tartózkodása idején. Nehéz eldönteni, hogy vajon csak a terjedelembővítést szolgálja-e a helyszínek terjedelmes leírása. Vagy még abból az időből származik a szokás, amikor kevesen utazhattak, s
a televízió is ritkaság volt, így az újságírás része volt az események helyének bemutatása?
Sajnos nyomát sem találjuk a fent említett szinte kényszeres alaposságra törekvésnek, amikor a szerző Horthyné apósának cselekedeteit és történelmi szerepét elemzi. Ezek a hibák az egyszerű slamposságtól – amikor finoman szólva is leegyszerűsítően Magyarország „teljhatalmú urának” nevezi a néhai kormányzót – egészen az igencsak vitatható elhallgatásig terjednek. Miközben a szerző egy szót sem ejt a tanácsköztársaság egész országot megrázó rémtetteiről, addig a fehérterrorral kapcsolatban a könyv 18. oldala megállapítja Horthy Miklós felelősségét. Azt ugyan elismeri a szerző, hogy Horthy nem adott ki a megtorlásra vonatkozó parancsot, de a Nemzeti Hadsereg fővezére szemére veti, hogy nem tiltotta meg a különítményesek vérengzéseit. „Csak eltűrte!” – hangzik a szerző megfellebbezhetetlen ítélete.
Kanyó sommás ítéleteiben leginkább az egyszerű tájékozatlanság és a prekoncepció szinte szolgai követése dominál, mintha megrekedt volna a már bomló Kádár-korszak iskolai tankönyveiben tetten érhető történelemszemlélet színvonalán. Mert komolyan fenntartható-e az a fikció, amelyet a könyv sugallni próbál, hogy a trianoni trauma revíziós szándéka okozta a magyar tragédiát? Valóban úgy gondolja a szerző, hogy a békediktátummal jelentős haderő nélkülivé, önvédelemre képtelenné tett kis állam akár csak ideiglenesen lassíthatta volna a harmadik birodalom terjeszkedési ambícióit?
Valóban főként Budapesten kell keresni a felelősöket, s nem azokban a fővárosokban, amelyek a Párizs környéki békében önálló létre alkalmatlan államocskákat alkottak?
A könyv létrejöttének talányát csak növeli, hogy Horthy Istvánné minimálisan képes hozzájárulni apósa történelmi-politikai szerepének tisztázásához, hiszen abban az időben nem volt szokás a hölgyeket bevonni a valódi politikai döntésekbe. Természetesen ő is értesült a legmagasabb körökben is terjedő pletykákról, de ezek felidézése aligha segítheti a történelmi tisztánlátást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.