A szakemberek szerint a helyzet egyre aggasztóbb Ukrajnában, különösen a fertőző betegségek, köztük a HIV-vírus terjedése miatt.
Még soha nem volt ilyen apokalipszis
– mondta Anzhela Moisejenko, a csernihivi hálózat vezetője, az ukrán HIV-fertőzöttek egyik szervezetének vezetője a Politico című lapnak.
Az elmúlt két évben a csernihivi régióban az új esetek 75 százaléka a fertőzés késői stádiumában volt, ami megnehezíti a kezelést és megkönnyíti a terjedést.
Moisejenko szerint a késői diagnózisok és a kezelések intenzitásának csökkenése fokozódni fog.
Már így is nehéz motiválni valakit, aki három év háború után nem látja a jövőjét
– mondta. Az ukrán egészségügyi szolgálatok már ízelítőt kaptak abból, hogy mi várhat rájuk. A szakembereknek hatalmas erőfeszítéseket kell tenniük, hogy fenntartsák a több mint 116 ezer HIV-fertőzött személy kezelését, miközben egyes tesztelési és megelőzési szolgáltatások megszűnhetnek, mivel a sürgős kezelések ellátása élvez elsőbbséget.
Ukrajna semmit nem tesz
A nehézséget részben a USAID nemzetközi fejlesztési ügynökség által finanszírozott projektekben végrehajtott támogatássökkentés okozza, ami a HIV-fertőzés terjedésének megakadályozásán dolgozó ukrán civil szervezeteket és kormányzati programokat is érintette. Az amerikai kormányzat ugyan 90 napra visszavonta az életmentő humanitárius segélyek mértékének csökkentését – miközben felülvizsgálja a külföldi segélyeket –, majd ezt az időszakot további 30 nappal meghosszabbította, azonban a hosszú távú finanszírozás lehetősége egyelőre nem biztosított.
Ukrajna pedig ennek a fontos egészségügyi vészhelyzetnek a megoldásában kizárólag az amerikai forrásra és a külföldi egészségügyi szervezetekre alapoz, saját erőforrást lényegében nem használ a járvány megelőzésére. Ukrajnában a háború kitörése után az ország költségvetésének több mint 50 százalékát a katonai kiadásokra, védelemre fordították és fordítják, más szolgáltatásokra, így például az egészségügyi ellátásra nem költenek.
Az elmúlt években a nemzetközi finanszírozás tartotta életben az ukrán egészségügyi rendszert. A gyógyszerkészletek csak novemberig elegendőek, az egészségügyi személyzet és a betegek attól tartanak, hogy nem lesznek eszközök a halálos fertőző betegség leküzdésére.