Kevesebb pénzt kap a Vajdaság

A Vajdaságból újfent figyelmeztették Szerbiát, hogy megrövidíti a tartományt. Ez alkalommal Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, a tartományi kormány tagja hívta fel a figyelmet: a költségvetés tervezetében csupán 35 milliárd dinárt (forintban az bő háromszor annyi) szán a belgrádi pénzügyminisztérium a Vajdaságnak az azt megillető ötvenmilliárd helyett.

Sebestyén Imre
2008. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezúttal nem is kell Belgrádnak nagyon megindokolnia a döntést, hiszen a pénzügyi válság költségvetési megszorításokat követel. Ám ez esetben bonyolultabb a kérdés, s nem a választási ígéreteket kérik számon a belgrádi vezetésen a Vajdaságból, hanem az alkotmányos tételt, amely szerint az ország költségvetésének hét százalékát kitevő része illeti meg a tartományt. Annak a szerb költségvetésnek a hétszázalékos része, amelynek 30 százaléknál is nagyobb hányadát a Vajdaság adja. A VMSZ máris bejelentette, ha ez így marad, képviselőik nem támogatják a költségvetést.
A vajdasági pártok minden választási kampány során megígérik, hogy meg fogják akadályozni a tartomány folyamatos gazdasági kizsákmányolását. Ezt azonban csak akkor tehetnék meg, ha meglenne hozzá az eszközük is, vagyis az autonómia. Talán a vajdasági alaptörvény – amelynek szerbiai parlamenti elfogadását az idénre tervezték, de a belgrádi halogatás miatt csak a jövő év elején kerülhet majd napirendre – megerősíti majd a megtépázott autonómiát, persze, ha ebben a formában fogadják el, s ha a tartomány élni is tud majd a statútum adta lehetőségekkel.
Vajdaság a centralizációval nehézkessé tett gazdasága és a pénzek elvonása ellenére még mindig a legfejlettebb régiója az országnak. Következésképpen a külföldi beruházók számára a legvonzóbb is. Mégis ez a Vajdaság csak árnyéka a húsz évvel ezelőtti önmagának, amikor is a régi Jugoszláviának is a legfejlettebb közigazgatási egysége volt Szlovénia után. Egy kimutatás szerint jelenleg mindössze hatvan százalékát adja a 15 évvel ezelőtti társadalmi össztermékének. A visszafejlődés természetesen sokkal nagyobb, hiszen bele kellene számolni a gazdasági növekedést is. Ismeretes, a Milosevics-rezsim idején a tartomány gazdaságát teljesen kiszipolyozták, a visszaesés sokkal nagyobb volt, mint az úgynevezett szűkebb Szerbiában.
A gazdaság sorvadásával egyidejűleg olyan változások is bekövetkeztek a tartományban, amelyek valószínűleg megnehezítik a gyorsabb talpra állást, ha meglesznek majd hozzá a feltételek. A Vajdaságból ugyanis másfél évtized alatt mintegy százezer őshonos kisebbségi (többségükben magyar) és tízezer ugyancsak őshonos szerb (képzettek, fiatalok) vándorolt ki, ugyanakkor (a negatív népszaporulat ellenére is), hatvanezerrel nőtt a lakosság száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.