Sikkasztottak, vesztegettek, csaltak

Hónapok óta ráveti árnyékát a Zuschlag-ügy a Magyar Szocialista Pártra, de érdemes számon tartani, hogy az elmúlt években különféle bűncselekmények miatt tucatnyi más MSZP közeli személy is bíróság elé került. A bűnlajstromban megtalálható a vesztegetés, a csalás és a sikkasztás is, a büntetések pedig kisebb pénzbírságtól a letöltendő börtönig terjednek.

Bodacz Balázs
2008. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP-vel kapcsolatba hozható bűnözők között helyi politikusok, üzletemberek, valamint országos vezető politikusok tanácsadói mellett kormánytag is található, és ekkor még csak azokról beszéltünk, akikről már bebizonyosodott, hogy súlyosan vétettek a törvény ellen.
A kevésbé ismert személyek közül rögtön megemlékezhetünk a kecskeméti Kovács Sándorról, akit a bíróság jogerősen ítélt három év letöltendő börtönre. Az egykor a KISZ Központi Bizottságának tagjaként tevékenykedő (tehát Gyurcsány Ferenc kormányfő és Kis Péter kancelláriaminiszter köreit is ismerő) üzletembert különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás miatt találta bűnösnek a taláros testület, amellyel 110 milliós kárt okozott; Kovácsot az idén februárban érte utol a törvény keze.
Szintén sikkasztásban jeleskedett Karakasev Anna is, aki korábban az MSZP salgótarjáni frakcióját vezette. A „politikus” két és fél millió forintnak talált jobb helyet, mint ahol az összegnek lennie kellett volna: egyszerűen kiemelte az oktatási intézmények általa irányított gazdasági szolgálatának házipénztárából. Tíz hónap börtönt kapott, de a bíróság ezt két évre felfüggesztette.
*
Szentesen sem mentek sokkal jobban a dolgok, a város MSZP-s polgármestere, Szirbik Imre a bíróság szerint társaival együtt ötvennégy sértett ellen 90 (!) rendbeli csalást, valamint sikkasztást követett el, amiért 2002-ben jogerősen – igaz csak felfüggesztve – másfél év börtönre ítélte.
Inkább szánalmasnak nevezhető az az emlékezetes eset, amikor tavaly Vadász János – még MSZP-s parlamenti politikusként – egy biciklis futárt fenyegetett meg pisztollyal. A kerékpáros ugyanis – nem tudván, milyen fontos emberrel áll szemben – hangot mert adni annak, hogy Vadász gépkocsijával veszélyeztette őt. A „honatya” megmutatta, hogy vele nem lehet csak úgy packázni: fegyvert rántott. Később kiderült, hogy engedély nélkül tartott lőfegyvert, ráadásul később azt hazudta, hogy az eset idején csak játék pisztolyt mutogatott. Vadász ellen tavaly novemberben vádat emeltek.
Mezőkovácsháza MSZP-támogatású volt polgármestere, Szarvas Attila hónapokig bujkált, míg végül az idén februárban elfogták. A településvezető – köznyelvi formulával élve – lopott, csalt, hazudott. Több ügyben is „elővették”: adócsalás és magán-, illetve közokirat-hamisítások szerepelnek a neve mellett.
Nézzünk egy-két „nagy halat” is: emlékezetes marad, hogy Veres János pénzügyminiszter volt üzlettársa, Nyírbogát korábbi első embere, Kabai Károly csak azután került rács mögé, hogy a körözött és bujkáló bűnözőt a Magyar Nemzet és a Hír TV megtalálta az elmegyógyintézetben. Kabai csalt és okiratokat hamisított, ezért három és fél év börtönt kapott.
Veres környékén valahogy nagyobb számban csoportosulnak a bűnözők, mint más politikusok körül. Pénzes Sándort, Kisléta volt polgármesterét a nyáron ítélték egy év nyolc hónap, négy évre felfüggesztett börtönre. Pénzes is hamisított okiratokat, és „természetesen” adót is csalt. Emellett arra is jutott ideje, hogy Veres János képviselői kampányában részt vegyen.
Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető volt kampányfőnöke sem ministránsfiú: Csonka Gábor egyenesen a párt országos központjában vett át ötmillió forint kenőpénzt, amiért – vesztegetést színlelve elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntette miatt – 2007 nyarán ítélték el. Ő sem adta meg magát egykönnyen, 2008 januárjáig bujkált a hatóságok elől.
Kőbánya volt szocialista polgármestere, Kaszab Csaba nem volt olyan szégyenlős, mint Csonka. Az alpolgármester 17 milliós kenőpénzt vágott zsebre, amiért két év börtönt szabtak ki rá az idén márciusban, de ő is a bujkálást választotta.
Váradi János volt MSZP-s önkormányzati képviselő szintén Kőbányán tevékenykedett vagyonkezelőként; később a bíróság első fokon megállapította, hogy ő is részese volt a Kulcsár Attila nevével fémjelzett úgynevezett brókerbotránynak. Az igazságszolgáltatás első fokon 320 millió forint vagyonelkobzásra kötelezte Váradit, ez az ítélet még nem jogerős.
A Medgyessy-kormány tagja, Kodela László humánpolitikai helyettes államtitkár is fennakadt a jog hálóján: az ő tevékenysége a Kulcsár-ügy kapcsán került reflektorfénybe. A bíróság első fokon megállapította, hogy Kodela adócsaló, ami miatt – egyelőre nem jogerősen – egy év, három esztendőre felfüggesztett börtönt és 2,4 milliós pénzbüntetést akasztottak a nyakába. Kodelában mindenesetre bízik a hatalom: az ítélet után is elnök-vezérigazgatója maradt az állami tulajdonban lévő Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadónak.
Terjedelmi okokból csak a feltárt esetek egy részét foglaltuk össze; olyan „apróságokat” ráadásul a mai napig nem tisztázott az igazságszolgáltatás, mint például, hogy ki az a „Gyurcsányi”, aki – egy lehallgatott telefonbeszélgetés szerint – segíthetett volna elsimítani a brókerbotrányt; hogy csak egy függő esetet említsünk. E kérdésre talán már sosem kapunk választ, az viszont korántsem kizárt, hogy a most folyó eljárásokban – például a Zuschlag-ügyben, vagy az erzsébetvárosi ingatlanpanama esetében – olyan ítéletek születnek, amelyek tovább rontják az MSZP és környezete „jó hírét”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.